Koronavirus

Nemocnice v ČR jsou na hraně kapacit. Do práce musí i zdravotníci v karanténě

Omikronová vlna procházející Českem nepolevuje. Laboratoře druhý den po sobě zaznamenaly přes 50 tisíc pozitivních testů. Řada nemocnic se tak kvůli úbytku personálu znovu dostala na hranici svých možností. Například v Brně už kvůli tomu snižují počty lůžek. Někde je situace tak kritická, že do práce za přísných hygienických opatření musí chodit i zdravotníci v karanténě.

I když v nemocnicích leží poměrně malý počet covidových pacientů, situace se opět vyostřuje. Kvůli omikronu v nich totiž chybí zdravotníci schopní práce. Například ve Fakultní nemocnici Brno mají 193 zaměstnanců s koronavirem v izolaci, 56 doma v karanténě a dalších 70 je v takzvané pracovní karanténě.

"Na mé klinice nám zbylo 10 sester a sanitářů na to, abychom provozovali dvě oddělení s celkovou kapacitou 44 lůžek. Takže jsme byli nuceni snížit kapacitu lůžek na 30," uvedl náměstek brněnské nemocnice Ondřej Ludka.

Související obsah

Podobně jsou na tom i v pražské nemocnici na Karlově náměstí. "Máme 10 zaměstnanců v pracovní karanténě a oddělení, která jsou kapacitně na hraně," sdělila mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková.

Nejhůř jsou na tom interní kliniky, například kardiologie. S chybějícími kolegy se teď ale musí potýkat snad na každém oddělení. Třeba na oddělení urgentního příjmu je teď v karanténě zhruba pětina sester a bojí se toho, co přijde příští týden. "Budeme muset asi v příštích 14 dnech nahradit některé sestry, vzít nějaké navíc. Pokud by došlo k úbytku personálu, muselo by dojít i k úbytku lůžek," vysvětlila staniční sestra.

Špatně jsou na tom i na pražské Bulovce. V izolaci kvůli pozitivnímu testu teď mají 170 zdravotníků, vůbec nejvíc, co jich kdy měli. A desítky dalších jsou doma v karanténě. "Ta práce neubývá. Potýkáme se s nemocností personálu a samozřejmě sestřičky jsou taky matky, takže nám velká část personálu spadá do nemocnosti nebo do ošetřování příbuzného," řekl vedoucí nelékařského personálu urgentního příjmu Svatopluk Žáček.

I na Bulovce už povolávají do práce lidi z karantén. Ti musí dodržovat přísná hygienická opatření. Musí mít například pořád nasazený respirátor nebo jíst odděleně od ostatních.

Co by mohlo pomoci nemocnicím? Podívejte se na rozhovor s náměstkem ministra zdravotnictví Josefem Pavlovicem:

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz