Koronavirus

Přinese omikron konec covidu? Experti vysvětlují, co se teď bude dít

S dominující variantou omikron v poslední době slýcháváme názory, že by mohl přijít konec pandemie. Vysoká proočkovanost populace v kombinaci s mírnějším omikronem by podle některých expertů mohla znamenat postupný konec koronaviru. Ve svých názorech ale nejsou jednotní.

Vzhledem k nepředvídatelné povaze viru se jen těžko odhaduje další průběh. Není tedy divu, že předpovědi možného brzkého konce pandemie jsou stejně časté jako pesimistická proroctví strašící ještě dalšími dvěma lety ve znamení koronaviru.

Imunolog Václav Hořejší stále vybízí k opatrnosti. Podle něj totiž není jasné, jak se situace vyvine. "Těžký nástup a hospitalizace obvykle přicházejí se zpožděním po vrcholu pandemie, který ještě ani nenastal. Až potom můžeme zhodnotit, jestli naše zdravotnictví dokáže nemoc ustát," řekl Hořejší.

Podle jeho slov se jako první respirátorů a roušek zbaví školáci. "Tím hlavním důvodem je to, aby se děti zbavily nějakého toho omezujícího prostředku i za cenu (podle mého názoru) malého zhoršení epidemické situace," řekl pro TV Nova. Zbytek populace byl mohl ochranu nosu a úst odložit během teplejších měsíců.

Související obsah

Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka ještě zdaleka není dobojováno ani v případě omikronu. "Jsme ve fázi rostoucí epidemie, takže hovořit o rozvolňování je předčasné," myslí si Kubek. Zároveň ale dodal, že masová úmrtnost nám nehrozí.

Naopak řekl, že Češi by si měli zvyknout například na covidové certifikáty. Pandemie, byť v mírnější formě, může trvat ještě roky a řada zemí má mnohem přísnější podmínky než Česko.

Související obsah

Epidemiolog Roman Prymula se zase domnívá, že se blížíme do fáze, kdy by mohlo skončit plošné testování. "Shoda mezi řadou odborníků je, že by testování mohlo skončit v řádu dnů," tvrdí Prymula. Ostatní opatření, například roušky, ale podle něj ještě chvíli zůstanou.

"Omikron ukončí fázi závažných vln a zařadí se mezi běžné respirační viry. V takovém případě by omezení nebyla potřeba," dodal Prymula. Přesto ale varuje, že se vždy může objevit nová varianta a s ní se mohou vrátit protiepidemická opatření.

Ministr zdravotnictví Vlastimil válek (TOP 09) už postupné rušení opatření plánuje. Vláda by o konkrétních termínech mohla jednat dokonce už ve středu. 

Související obsah

Někteří epidemiologové věří, že za sebou omikron zanechá posílenou populaci, která by mohla být imunní vůči dalším variantám covidu.

Americký imunolog a zdravotní poradce prezidenta USA Anthony Fauci si ale není jistý, jestli lze na omikronovou ochranu spoléhat. "Myslím si, že se nedá odhadnout, jestli bude omikron tou přirozenou vakcínou, ve kterou každý doufá, protože každá nová varianta se bude drasticky lišit," řekl Fauci v rozhovoru pro World Economic Forum.

Fauciho obavy sdílí profesorka výzkumu infekčních nemocí Annelies Wilder-Smithová. "Omikron nebude poslední variantou. S tak vysokou virovou cirkulací je velká pravděpodobnost, že se objeví nová varianta," sdělila Wilder-Smithová. Věří, že je ještě příliš brzy na jásání nad koncem pandemie.

Virolog Jiří Černý promluvil o očkování proti koronaviru:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz