Zajímavosti

Někteří vyhazují stromky na Hromnice. Kdy pro vás končí Vánoce? ANKETA

Někteří vyhazují stromky na Hromnice. Kdy pro vás končí Vánoce? ANKETA
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

"Na Hromnice o hodinu více." Tuto lidovou pranostiku zná snad každý. Ale mnoho lidí se podivuje, když někteří Češi vyhazují vánoční stromky právě až v tento den. Kdy končí Vánoce pro vás?

Někteří Češi sklízí, odstrojují a vyhazují své vánoční stromky až 2. února. ​"Jsou Hromnice a z kostela byly odklizeny vánoční stromky. Hromnice znamenají definitivní konec Vánoc a jsou také prastarým lidovým svátkem," píše na facebooku Miloš Bělohlávek, fanoušek dějin města Chodov. 

"Z liturgického hlediska byl skutečně konec Vánoc až 2. února, tedy ve svátek Očišťování Panny Marie (dnes Uvedení Páně do chrámu), který připadá na 40. den po Štědrém dnu," uvedla etnoložka Jana Poláková. A tak do druhého vatikánského koncilu v 60. letech končily Vánoce skutečně až na Hromnice. "Pro pravoslavnou církev tento svátek funguje dál," doplnila.

Související obsah

Právě proto je v některých rodinách stále konec Vánoc spojený s 2. únorem. "V mnoha rodinách teprve dnes sklízí betlémy, vánoční výzdobu a někde i vánoční stromky. Začínaly také přípravy na masopust," popisuje staré lidové zvyky v Chodově Bělohlávek.

V západní liturgické tradici se jako ukončení Vánoc považuje ale svátek Tří králů, kteří podle Matoušova evangelia navštívili Ježíše v Betlémě krátce po jeho narození. Vánoce tímto svátkem podle některých tradic vrcholí a končí. 

S Hromnicemi se ale pojí i mnoho jiných tradic. "Chodí se také světit do kostela svíčky, tzv. hromničky, které si lidé nosí domů a dávají za okno. Dříve byly považované za ochranu před špatným deštivým počasím, zejména bouřkami," popsala Poláková.

Související obsah

K Hromnicím se v Česku také váže asi nejvíce pranostik, přibližně 40. Nejznámější z nich je: "Na hromnice o hodinu více." Ta nastiňuje, že den je zhruba o hodinu delší než v době zimního slunovratu. Jiné popisují počasí. "Slunce na Hromnice přinese chlad do světnice," takže pokud bude deštivo v tento den, mělo by pak už být hezké počasí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz