Domácí

Manévry na D5: Únik nebezpečné žíraviny uzavřel dálnici i odpočívadlo

Kvůli úniku nebezpečné kapaliny zastavila ve čtvrtek odpoledne na odpočívadle Svatá Kateřina poblíž Rozvadova cisterna. Hasiči zjistili, že cisterna je děravá. Odpočívadlo je i v pátek dopoledne zcela uzavřené, hasiči přečerpávají žíravinu do náhradního nákladního vozu.

Na 143. kilometru dálnice D5 zastavili ve čtvrtek hasiči zahraniční kamion, kterému z návěsu unikala neznámá kapalina. Zpočátku se domnívali, že jde jen o vysráženou vodu. Zjistili ale, že z cisterny uniká velmi nebezpečná a žíravá kyselina dusičná.

Vůz nechali zastavit na odpočívadle Svatá Kateřina. Hasiči na místě vytyčili nebezpečnou zónu a odpočívadlo včetně čerpací stanice a restaurace uzavřeli.

Související obsah

​Kvůli úniku kyseliny dusičné musela být na čas uzavřena i dálnice, později byla zprovozněna. V pátek dopoledne ale stále zůstává uzavřené celé odpočívadlo. "V současnosti probíhá přečerpávání do náhradní cisterny. Čekalo se na čerpadlo z Německa a náhradní kamion z Litvínova, do něhož bude možné kyselinu přečerpat," informoval mluvčí plzeňských hasičů Petr Poncar.

"Informovali jsme odbor životního prostředí. Kyselina se nesmí dostat do kanálů, kde by mohla napáchat škody," popsal situaci mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.  

Související obsah

Látky naštěstí neuniklo tolik, aby zničila dálnici nebo její bezprostřední okolí. "K ohrožení životního prostředí nedošlo," sdělil mluví hasičů Poncar.

Kyselina dusičná je velmi silnou žíravinou, která se často používá při výrobě hnojiv, barviv a léků. Pro člověka jsou nebezpečné i její výpary, které mohou silně poleptat dýchací cesty. Materiály, jako je látka či papír, může kyselina dokonce zapálit.

Na fotografie ze zásahu hasičů se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz