Koronavirus

Pandemie lidi stále deprimuje. Psychologové řekli, jak se z toho dostat

Pandemie lidi stále deprimuje. Psychologové řekli, jak se z toho dostat
Ilustrační foto Zdroj: Getty Images

S pokračující pandemií koronaviru se spousta lidí stále necítí dobře. Na rozdíl od začátku pandemie jsou ale pocity lidí jiné. Spíše než obavy z viru převládá únava a neschopnost soustředit se. Podle psychologů existují tři způsoby, jak se těchto stavů zbavit.

Lidé, kteří jsou momentálně z pandemie nešťastní, k tomu mají jiné důvody než v březnu roku 2020. Podle psychologa Vailea Wrighta skoro zmizel strach a vztek. Nahradily je pocity sklíčenosti a melancholie. Řekl to deníku The Wall Street Journal.

Když začaly poprvé klesat počty nakažených, lidé byli šťastnější. Podobný efekt měly první dávky vakcín. S dalšími variantami koronaviru se ale návaly naděje začaly vytrácet. "Objevuje se určité vzdávání se. Lidé, kteří se snažili dělat, co mohli, mají totiž pocit, že se nic nezlepšuje," uvedl Wright.

Zatímco se pomalu blížíme do třetího roku pandemie, lidé se cítí podle psychologů vyčerpaní a nejsou schopní dokončit své denní úkoly. Může za to vyčerpanost z delší doby, po kterou lidé musí být motivovaní a pozitivní. 

"Na 18. míli každý pochybuje, že dokončí maraton," prohlásil psycholog Brad Kennedy. "Ale teď si představte, že se cílová čára pohybuje," dodal. Podle psychologů nepomáhá ani zima. Dny jsou kratší, noci delší a pro lidi je těžší se socializovat.

Související obsah

Existují ale kroky, které lidem pomohou se dostat do lepší nálady. Prvním z nich je podle psychologů uvědomění, že do určité míry s námi koronavirus zůstane a nezmizí. 

"Když se dostanete k přijetí, otevírá to cestu zeptat se sám sebe, jak můžete žít život, který dává smysl i během třetího roku pandemie. To, myslím, pomáhá bojovat s beznadějí," myslí si Wright. Podle Kennedyho by se lidé měli soustředit na to, co mohou dělat, nikoliv snažit se předpovídat další varianty. "Ptejte se na to, jaký je váš další krok, ne na to, jaká bude další varianta," poradil.

Lidé by se také měli snažit více pečovat o své mentální zdraví. Měli by často chodit ven na procházky, zdravě spát potřebnou dobu, cvičit či zkusit meditovat. 

Podle Wrighta by se také měli lidé scházet s úzkou skupinou rodiny a přátel. Pomáhá také omezit čas na mobilu nebo počítači. "Bezmyšlenkovité projíždění sociálních sítí může zvýšit úzkost a budete se cítit osamělejší," varoval psycholog. Stres, který si můžete přílišným časem stráveným na sociálních sítích způsobit, může mít navíc vliv i na vaše fyzické zdraví. Zapříčiňuje totiž obezitu a srdeční choroby.

Posledním způsobem, jak bojovat proti depresi z pandemie, je nalezení nového koníčku. Objevení nových zájmů totiž podle psychologů dokáže bojovat s pocity stagnace.

Podívejte se, kolik nakažených přibylo za neděli:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz