Domácí

Mají v Česku skončit všechna opatření? Toto si myslí odborníci

Ministr zdravotnictví naznačil, že by v Česku mohla v řádu týdnů skončit veškerá opatření proti covidu-19. Před rychlým rozvolněním varují někteří odborníci včetně imunologa Václava Hořejšího. Ten tvrdí, že v momentální situaci by bylo zrušení všech opatření předčasné.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) připustil, že by v Česku na přelomu března a dubna skončily všechny restrikce a to i přesto, že počet hospitalizovaných teď roste. S tím ale nesouhlasí přední imunolog Václav Hořejší, podle kterého se dá o zrušení uvažovat v případě, že nebude tak vysoký výskyt covidu-19.

"Já si myslím, že rušení opatření je předčasné, protože současná vlna onemocnění neklesá, a dokonce jsme pravděpodobně nedosáhli ani jejího vrcholu," uvedl pro TN.cz Hořejší, který také upozornil, že počet hospitalizovaných s covidem-19 se vždy odvíjí z dvou až třítýdenním zpožděním diagnózy.

Související obsah

Podle Hořejšího je velmi důležité zachování současných opatření. "Po zrušení povinného testování je velmi důležité, že i nadále bude platit nošení respirátorů v uzavřených prostorech. Je také dobře zachování omezení vysokého počtu na veřejných shromážděních," vysvětlil.

Imunolog má také pochybnosti o tom, v jaké míře se ministr zdravotnictví řídí radami odborníků. "Znám se s řadou odborníků, kteří působí v poradních orgánech a ti říkají, že se respektuje asi tak 10 procent toho, co doporučují. Bohužel mám dojem, že ministr naslouchá z příslušných orgánů jen takzvaným promořovačům," posteskl si.

Související obsah

Za velmi podstatné označil důležitost očkování. Podle něj je zásadní podstoupit posilující dávku z důvodu vysokého výskytu omikronu. Tato varianta je prý podobná zbylým tipům. "Menší počet vážných případů je způsoben větší proočkovaností a nebo ti zbylí prodělali v nedávné době onemocnění předcházejícími variantami," uvedl a na závěr upozornil, že přirozená imunita nenaočkovaných lidí může být na začátku letošního podzimu opět nižší, a tím se vystavují nebezpečí ohrožení života.

Naopak s výrokem Válka souhlasí exministr zdravotnictví Roman Prymula. "Zatím ta situace pro to svědčí a myslím si, že úplné rozvolnění do konce března je velmi reálné," uvedl pro TN.cz Prymula, který ale nevyloučil, že se opatření mohou opět vrátit. Exministr v závěru také připomněl, že očkování je zatím naší jedinou prevencí proti vážnému průběhu onemocnění.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz