Domácí

Senátoři zamítli pandemický zákon. Míří zpátky do Sněmovny

Senátoři zamítli pandemický zákon. Poté, co jej Poslanecká sněmovna po dlouhé debatě schválila, o něm horní komora Parlamentu jednala ve čtvrtek. Zdravotní výbor jej doporučoval přijmout, naopak ústavně právní senátorům doporučil zákon neschválit. Pro schválení návrhu bylo potřeba 31 z 61 registrovaných senátorů. Pro zákon ale hlasovalo jen 30 zákonodárců, 29 bylo proti, zbytek se zdržel.

Senátoři zamítli pandemický zákon. S tím už souhlasila Poslanecká sněmovna. Pro schválení novely hlasovalo jen 30 z přítomných 61 zákonodárců. Byl tedy potřeba jeden další hlas. Následně pro zamítnutí novely hlasovala většina 32 senátorů, proti zamítnutí jich bylo 22.

Zákon míří zpátky do Sněmovny. Ta senátory může přehlasovat většinou, kterou vládní strany v dolní komoře mají. Následně by zákon zamířil k prezidentovi, který už prohlásil, že jej podepíše.

Zdravotní výbor horní komory Parlamentu doporučil zákon přijmout, podle ústavně právního výboru jej však měli senátoři zamítnout. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) Senát na jednání požádal, aby pandemický zákon schválil. "Pokud nebudu mít funkční pandemický zákon, budu muset přijít 1. března na vládu a požádat o vyhlášení nouzového stavu," řekl.

Zákon ve Sněmovně na začátku února schválila vládní většina, která čelila obstrukcím ze strany opoziční SPD. Ta zastoupení v Senátu nemá. Naopak vláda má většinu 71 senátorů. Opozice jich má pouze deset. Někteří senátoři z vládních stran ale novelu kritizovali.

Související obsah

"Je to zákon uspěchaný, nedotažený, obsahující ustanovení, s nimiž nemohu souhlasit a podle mne v danou chvíli zbytečný," napsal na facebooku senátor Václav Chaloupek (STAN). "Tuto sněmovnou schválenou novelu pandemického zákonu podpořit nemohu," napsal zase na svém webu senátor Zdeněk Hraba (STAN).

Nesouhlasí také Václav Láska (Senátor 21). "Nesouhlasím s novelou a budu hlasovat pro její odmítnutí," řekl na schůzi Senátu Láska. Vadí mu zejména chatrnost zákona, který je podle něj nedostatečný. Nevidí také nařízení, která pandemický zákon zavádí, jako nezbytně nutná.

Právě mezery v zákoně a nedostatek informací jsou tím, co senátoři kritizovali nejčastěji. A i ti, kteří zákon chtějí, požadovali úpravy. "Je zapotřebí mít připravený nástroj pro případ nové varianty. Proto chceme zákon upravit, ne jej zamítnout," sdělila senátorka Adéla Šípová z pirátského senátorského klubu.

Opoziční SPD tvrdí, že zákon je útokem na na práva a svobody občanů, jelikož umožňuje omezit podnikatelskou činnost. Novela by vládě také umožnila přikázat školám, firmám a podnikatelům povinné testování. Podle ministra zdravotnictví je v případě zhoršení koronavirové situace zákon potřebný pro přijímání protiepidemických opatření.

Související obsah

Proti novele je i opoziční hnutí ANO. Podle předsedkyně jeho poslaneckého klubu Aleny Schillerové jde o zákon "ušitý horkou jehlou", který jasně rozděluje společnost.

Projekt Rekonstrukce státu doporučoval senátorům novelu pandemického zákona schválit. Měli ale podle něj zapracovat tři změny. Jedná se například o rozšíření povinnosti náhrady škody, podle novely totiž státu nevzniká povinnost nahradit ušlý zisk.

Organizace také žádala doplnění možnosti jednoduchého elektronického podání žádosti o náhradu škody a zrušení dílčího omezení soudního přezkumu opatření Nejvyšším správním soudem. Ten by totiž podle novely neprojednával opatření, která zanikla nebo skončila jejich platnost. "Informace, že zrušené opatření bylo nezákonné, je důležitá a působí preventivně pro vydávání budoucích opatření," uvedl k tomu lobbista Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

Pandemický zákon jsme rozebírali také v našem vysílání TN LIVE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz