Koronavirus

Omezení hospod či škol. Přehled změn, které přinese nový pandemický zákon

V úterý měli poslanci na schůzi Sněmovny jednat o novele pandemického zákona, který vládě umožňuje vyhlašovat protiepidemická opatření. Zásadní změny, které přináší, se týkají například omezování fungování restaurací, diskoték či klubů, ale také škol. Kvůli vetu hnutí SPD ale nakonec zákon projednávat nebudou a mimořádnou schůzi kvůli němu zřejmě svolají na příští úterý.

Současný pandemický zákon platí jen do 28. února, poslanci tak budou mimo jiné projednávat jeho prodloužení. Původní návrh počítá s prodloužením na neurčito. Pokud by se do 28. února novela zákona nestihla schválit, vláda by přišla o důležitý nástroj k vydávání mimořádných protiepidemických opatření.

Omezení restaurací a podnikání

Kromě prodloužení vláda pandemický zákon i na několika místech změnila. "Změnami reagujeme na zkušenosti a rozsudky Nejvyššího správního soudu, které ukázaly, že nebylo možné na základě tohoto zákona regulovat některé činnosti, například stravovací služby, diskotéky a tak dále. Zákon je teď upraven tak, aby to v souladu s judikaturou, která mezitím vznikla, šlo," vysvětlil minulý týden po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS).

Související obsah

​Novela pandemického zákona tak umožňuje omezení výkonu v podstatě jakéhokoliv podnikání v provozovně, ale také v obchodním centru, na tržišti či jiném místě. Počítá také s možností omezit či zakázat provoz diskoték, klubů, heren nebo kasin.

Pandemický zákon obecně rozšiřuje oblast činností a zařízení, které vláda může omezovat. Kadeřnictví, kosmetické salóny či masáže tak nahrazuje obecná formulace "podnikatelské či obdobné činnosti, při které přichází fyzická osoba do přímého osobního kontaktu s jinou fyzickou osobou".

Související obsah

​Omezení výuky

Ve stávajícím pandemickém zákoně nalezneme větu o omezení výuky na vysokých školách, v novele se to rozšiřuje i na vyšší odborné a jiné školy a školská zařízení, dětské skupiny, zařízení péče o děti do tří let a podobně. Nový pandemický zákon umožňuje úřadům také přímo nařídit testování žáků a studentů.

Podoba novely má mnoho odpůrců, někteří z nich se v úterý sešli před Poslaneckou sněmovnou, aby proti pandemickému zákonu protestovali. Kritiku sklidil i od opozice.

"Pandemický zákon z dílny koalice SPOLU je fakt hodně nepovedený. Dává třeba bianco šek na zásadní zásahy do lidských práv Vlastimilu Válkovi, Vítu Rakušanovi a Janě Černochové, a to bez toho, aby tam byl jakýkoliv kontrolní mechanismus," vyjádřila se místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Související obsah

​Více pravomocí pro ministry

Součástí novely je totiž i posílení pravomocí ministrů vnitra a obrany, kterými jsou v nové vládě právě Rakušan (STAN) a Černochová (ODS). Ministerstvo obrany by nově mohlo vydávat mimořádná opatření například pro vojáky nebo další zaměstnance v ozbrojených silách, resort vnitra zase pro policisty a další příslušníky bezpečnostních sborů.

Karanténa přes SMS

"Zákon přináší také nový způsob vyhlašování karantén a izolací," informoval předseda vlády. Nově by tak mohly hygienické stanice oznámit karanténu pomocí SMS. I za tento návrh sklidila vláda pořádnou kritiku. Ohradil se proti němu například člen výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO), podle kterého může snadno dojít ke zneužití třetími osobami. 

Farhan nesouhlasí i s tím, aby zavírání škol řešil pandemický zákon. Zdravotnický výbor nicméně v úterý novelu doporučil ke schválení. Přidal do ní ale pozměňovací návrh, podle kterého má zákon platit pouze do 30. listopadu letošního roku.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz