Domácí

Poslanci schválili pandemický zákon. Umožní jim přijímat další opatření

Projednávání sporné novely pandemického zákona skončilo ve středu krátce po 22. hodině. Schůze trvala 35 hodin a její závěr provázely zmatky. Kvůli nedodržení náležitostí se muselo hlasovat dvakrát, poslanci nakonec většinou 70 hlasů návrh schválili. Proti bylo 52 poslanců ze 122 přítomných.

Poslanci odhlasovali novelu pandemického zákona ve středu po 22. hodině po dvou dnech jednání, které provázely dlouhé obstrukce ze strany hnutí SPD. Současný zákon platí do konce února. Novelu nyní dostanou k projednání senátoři.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na plénu Sněmovny v průběhu dne vysvětloval, proč je novela pandemického zákona potřebná. Mluvil například o rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Ten ve středu zrušil povinnost dokládat potvrzení o očkování či prodělání covidu-19 při návštěvě restaurace.

Související obsah

Podle Válka by opatření bylo nenapadnutelné, kdyby novela pandemického zákona už platila. "To opatření a rozhodnutí soudu je přesně ten důvod, proč je potřeba novelizovat pandemický zákon," prohlásil Válek na plénu Sněmovny. V závěru schůze ministr poděkoval všem zaměstnancům Poslanecké sněmovny, kteří tam kvůli projednávání novely museli být dlouhé hodiny, než ji poslanci odhlasovali.

Novela pandemického zákona vládě umožní přijímat další opatření. Vláda do ní zařadila obecný paragraf o tom, že bude moci omezit podnikatelskou činnost, mohla by tak zasáhnout do mnoha oblastí. Novela by jí také umožnila přikázat školám, firmám a podnikatelům povinné testování. Musí ji ale ještě schválit Senát.

Související obsah

Jednání v noci a obstrukce

Jednání o prodloužení pandemického zákona v nové podobě zkomplikovaly v noci na středu zejména obstrukce ze strany hnutí SPD. Poslanci celou noc navrhovali nové a nové body do programu schůze. Ani jeden ze zhruba 40 návrhů nakonec ale nebyl přijat. Sněmovna až po půl desáté ráno konečně mohla odhlasovat alespoň to, že projednávat bude pouze pandemický zákon, a to v režimu legislativní nouze a ve zrychleném režimu.

​Kvůli nekonečnému zdržování schytal šéf SPD Tomio Okamura kritiku dokonce i od svého bratra Hayata (KDU-ČSL). "Jako by měl jasné zadání z Kremlu – co nejvíce rozdělit a paralyzovat českou společnost. V kritické situaci podrývá bezpečnost naší země a jejích občanů," vytýkal mu.

Související obsah

Tomio Okamura už dříve avizoval, že udělá maximum pro to, aby pandemický zákon nebyl schválen. Označil ho za protiústavní a zavádějící covidovou diktaturu. Proti novele ale vystoupilo i hnutí ANO. Podle bývalé ministryně Aleny Schillerové (ANO) jde o zákon "ušitý horkou jehlou", který jasně rozděluje společnost, a neměl by být proto schvalován nyní, bez řádného projednání. Koaliční strany naopak argumentovaly tím, že je potřeba mít nástroj, díky kterému by mohl stát v případě nouze okamžitě zasáhnout. Nechtějí čekat až do chvíle, kdy se situace stane nezvladatelnou.


Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz