Zahraničí

Známý politik skončil s covidem na JIP. Přitom se nechal osmkrát očkovat

Známý politik skončil s covidem na JIP. Přitom se nechal osmkrát očkovat
Ruský politik Vladimir Žirinovskij Zdroj: Profimedia

Kvůli nákaze koronavirem měl být v uplynulých dnech hospitalizován kontroverzní ruský politik Vladimir Žirinovskij. Podle agentury Interfax má vůdce ruských nacionalistů vážně zasažené plíce. Žirinovskij už dříve oznámil, že se nechal osmkrát naočkovat proti covidu-19. Šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek takové rozhodnutí považuje za zbytečné.

Šéf Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) a známý nacionalistický ruský politik Vladimir Volfovič Žirinovskij leží podle ruských médií ve vážném stavu už několik dní v Ústřední klinické nemocnici. Po nákaze covidem-19 má mít vážně poškozené plíce, údajně z 50 až 75 procent.

"Vladimir Volfovič byl hospitalizován, je v nemocnici ve vážném stavu," řekl ruské tiskové agentuře TASS nejmenovaný zdroj z ruských politických kruhů. "Poranění plic je vážné," cituje svůj zdroj agentura Interfax.

Oficiálně informaci o hospitalizaci zatím nikdo ze zástupců strany nepotvrdil. Žirinovského spolupracovník Vasilij Vlasov pouze uvedl, že Žirinovskij pracuje s dokumenty a cítí se normálně. Na přímou otázku, kde se předseda strany nachází, však neodpověděl.

Související obsah

​Neúspěšný kandidát na ruského prezidenta už dříve oznámil, že se nechal osmkrát naočkovat ruskými vakcínami proti covidu-19, podle portálu echo.msk.ru měl dostat 2x Sputnik V, 1x Sputnik Lite, 3x EpiVacCoronu, 1x CoviVac. Právě očkování CoviVacem měl pak podstoupit ještě jednou.

Politik tvrdil, že přeočkováním každé dvě měsíce se vyhýbá nákaze. Podle předsedy České vakcinologické společnosti ČLS JEP Romana Chlíbka je ale takto vysoký počet vakcín zbytečný a další dávky benefity nepřináší.

Že by mohlo dojít k předávkování vakcínami a tím i k oslabení imunity ruského politika, si Chlíbek nemyslí. V minulosti žádné takové případy popsané nebyly a to ani u lidí, kteří omylem dostali z neředěné lahvičky šest dávek naráz. "Zatím nikdo nepopsal, že by došlo k předávkování," upozornil vakcinolog, který zároveň nechápe, proč by měl někdo důvod nechat se očkovat tolikrát. "Pokud měl osm dávek, pak je to blázen. Určitě to ale nevedlo k tomu, že by to vyvolalo jeho stav. Tam bych žádnou souvislost neviděl," dodal.

Spíše než předávkování by podle Chlíbka na vině mohlo být možná podlomené zdraví ruského politika. "Jestli měl osm dávek a teď je nemocný s covidem, tak ten člověk mohl být nemocný už před očkováním a měl tu imunitu natolik oslabenou, že přesto, že byl očkovaný, mu to nevytvořilo ochranu," vysvětlil s tím, že těžko se posuzuje zdravotní stav pro něj neznámého člověka.

Vladimir Žirinovskij je známý svými kontroverzními rozhodnutími a výroky. Pobaltí a Polsku vyhrožoval, že je Rusko "vymaže z mapy". Je také autorem výroku, že sovětský diktátor Josif Stalin měl do východní Evropy poslat "skutečnou okupační armádu" a "všem zavřít huby". V roce 2019 těmito slovy reagoval na plán starosty Řeporyjí Pavla Novotného postavit pomník vlasovcům. Naposledy na sebe upozornil na konci roku, když řekl, že kdyby on byl ruským prezidentem, nechal by na silvestra bombardovat Evropu.

Vladimír Žirinovskij rozpoutal v roce 2014 skandál, kdy těhotné novinářce hrozil znásilněním:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz