Domácí

Na Frýdecko-Místecku začala demolice těžební věže. Konstrukce skončí ve šrotu

U Chlebovic na Frýdecko-Místecku začala demolice hlavní těžební věže dolu Staříč III. S tím, jak končí těžba černého uhlí, mizí také hornické stavby. Přípravy likvidace trvaly několik měsíců.

Pan Ivan Šimek pracoval v dole od roku 1989. Z někdejších tisícovek zaměstnanců je jedním z posledních, kteří zůstali. "Pro všechny zaměstnance, kteří tady strávili léta, je to takové smutnější období," svěřil se televizi Nova Ivan Šimek.

Okolní stavby už těžká technika srovnala se zemí. Nyní přišla na řadu 55 metrů vysoká věž – symbol každého dolu. "Tady se dobývalo jedno z nejkvalitnějších koksovatelných uhlí v revíru, patřilo k těm nejlepším. Byla to dobrá obchodní značka," uvedl pan Šimek.

Před pár lety se cena uhlí na trzích propadla, a tak se začalo na Ostravsku se zavíráním dolů. Areál, kde se desítky let ve velkém těžilo, je dnes už zchátralý.

Související obsah

​"Demolice je specifická tím, že se jedná o výškové práce. Jedná se o to, aby to bylo vždycky bezpečné," vysvětlil vedoucí realizace útlumu v závodě Darkov Milan Paľo. Dělníci v úterý jeřábem kromě nejvyšší části věže sundali i ikonická obrovská kola, tzv. lanovnice.

Pokračovat budou zase ve středu. "Následně se bude do konce týdne provádět likvidace obvodového pláště budovy s pomocí demoličních bagrů," prozradil Paľo. Celá rozřezaná (zhruba tisícitunová) konstrukce skončí ve šrotu. Jednou z mála věcí, které po stavbách zbyly, jsou rotory ventilátorů. Ty skončí ve zdejším hornickém muzeu.

Zdejší důl byl vůbec největším černouhelným dolem u nás. Kilometry chodeb hluboko pod povrchem jsou už zasypané.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz