Zahraničí

Evropu zasáhnou hned dvě bouře najednou! Pořádně potrápí i Česko

Západní Evropu tento týden potrápí hned dvě větrné bouře. Po vichřici Dudley v pátek dorazí i bouře Eunice. Tu bude rovněž provázet silný vítr a také sněžení. Meteorologové předpokládají, že se bouře proženou také Českem.

Polární vír tento týden pořádně ovlivní počasí v Evropě. Po relativně klidném období se totiž přižene arktická studená vlna, přicházející ze severního Atlantiku. Před touto vlnou je však teplejší fronta, která postupuje ze severu přes jihozápad do západní Evropy.

Výsledkem pak bude vichřice Dudley, která se během středeční noci přežene přes Spojené království směrem k Německu a dalším zemím. "Hrozí také tornáda, protože studená fronta se střetne se slabě nestabilní teplou vlnou před ní," vysvětlili odborníci na portálu Sever Weather Europe.

Související obsah

Ve čtvrtek Dudley zasáhne také Česko. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto vydal varování před silným větrem. "Nárazy větru se mohou pohybovat mezi 80 až 100 km/h, na horách kolem 110 km/h," sdělila meteoroložka Dagmar Honsová. Podrobnější informace naleznete v tomto článku na TN.cz.

Hned v pátek se však Spojeným královstvím prožene další větrná bouře Eunice, která by měla být podle meteorologů potenciálně intenzivnější a ničivější než Dudley. Vítr, který bude mít podle meteorologů v nárazech až 160 km/h, navíc doprovodí také sněžení.

Dvě bouře zasáhnou Evropu:

Bouře Zdroj: Severe Weather Europe

Bouře bude navíc znovu postupovat a dorazí i do Česka. "Musíme počítat, že silný vítr bude také během víkendu i na začátku příštího týdne," upřesnil meteorolog Petr Dvořák.

Odborníci varují, že počasí může pořádně zkomplikovat dopravu. Lidé mají také počítat s možnými výpadky proudu. "Je dost možné, že bez energie bude i celý kraj. Nedá se však říct, kde to bude nejhorší," uzavřel Dvořák.

Kdy a kde bude vítr foukat nejvíce? Podívejte se na reportáž:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz