Domácí

Schůzka Sněmovny skončila po pěti hodinách. Poslanci neschválili její program

Schůzka Sněmovny skončila po pěti hodinách. Poslanci neschválili její program
Ilustrační obrázek Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna se ve čtvrtek v 9:00 sešla na mimořádné schůzi, aby projednala vládní pomoc lidem, kteří jsou zasaženi vysokými cenami energií. Mimořádnou schůzi k růstu cen energií vyvolalo hnutí ANO. Opoziční poslanci kritizovali přístup vlády k řešení drahých energií. Po téměř pěti hodinách se poslanci dostali k hlasování o pořadu schůze, ale neschválili ho. Schůze tak před 14. hodinou skončila.

Hnutí ANO v souvislosti se zdražením plynu a elektřiny prosazuje plošnou pomoc pro lidi. To odmítá ministr práce a sociálních věcí, podle něj si to státní kasa nemůže dovolit.

"Pomoc bude adresná, bude konkrétní. Především vůči skupinám osob, které ji opravdu potřebují. Plošné řešení ve formě DPH si nemůžeme dovolit, protože by to znamenalo výpadek ve státním rozpočtu a nepomohlo by to těm, kteří v tom problému opravdu jsou," řekl Jurečka ve čtvrtek na brífinku před schůzí Sněmovny.

​Ministr Jurečka na tiskové konferenci uvedl, že na pomoc bude mít nárok větší okruh lidí. "Udělali jsme úpravy, které rozšířily okruh žadatelů a limitů, abychom daleko více dokázali pokrýt ty náklady," vysvětlil Jurečka s tím, že očekává v únoru a březnu nárůst žadatelů kvůli vyúčtováním, která jim začnou přicházet.

Související obsah

Podle Jurečky 96 procent odběratelů, kteří přišli o dodavatele energie, už není v režimu DPI. Ty zbývající budou oslovovat úřady práce v příštím týdnu a vyzvou je k přechodu k běžnému dodavateli energie.

Pomoc firmám

Firmy, u kterých tvoří náklady na energie 10 a více procent z celkových nákladů, budou moci podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) využít úvěry se státní zárukou. Vláda plánuje na pomoc vyčlenit jednu miliardu korun. Pomoc bude zaměřena na malé a střední podniky, uspokojeno by prý mělo být až 1 800 žadatelů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu také plánuje ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou rozšířit v souvislosti energetickou krizí program zvaný Záruka. Firmy budou moci čerpat půjčky ve výši jeden až deset milionů korun a stát se za ně zaručí až do 80 procent jistiny.

Související obsah

​Pro větší společnosti s energeticky náročným provozem vláda zvažuje kompenzaci nepřímých nákladů, což podle Síkely prakticky znamená náhradu nákladů na emisní povolenky.

Ministerstvo průmyslu chystá také novelu energetického zákona, která by měla zabránit opakování energetické krize. Dodavatelé budou moci nabízet jen takový objem energií, na který budou mít dostatek financí.

Podívejte se na reportáž o pomoci firmám:

Opozice nesouhlasí

Exministr Karel Havlíček (ANO) s navrhovanou vládní pomocí nesouhlasí. "Vládní energetická pomoc přes ÚP je dle očekávání zatím debakl. Většina zemí EU přitom využívá plošných nástrojů přes DPH, OZE, příspěvky nebo přes regulaci cen. Všechny tyto nástroje navrhujeme, vláda je trvale odmítá," uvedl ve čtvrtek na twitteru. Vládu kritizoval také ve Sněmovně.

Nesouhlas s vládním řešením energetické krize vyjádřil ve Sněmovně i předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Předseda SPD ve svém proslovu vládu kritizoval přes hodinu, jeho proslov skončil po 11. hodině.

Související obsah

​"Tato vláda se přímou úměrou podílí na tom, že lidem vytahujete z kapes peníze úplně zbytečně. Neschopnost této vlády jakkoli pomoci lidem vyřešit zdražování, ta už je do očí bijící ve srovnání se zeměmi V4," řekl Okamura s tím, že podle něj vláda občanům pomoci nechce.

Ve Sněmovně vystoupil dopoledne také expremiér Andrej Babiš (ANO). Kromě kritizování vlády se na plénu zastal i bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Ministr Síkela totiž nepřímo kritizoval Schillerovou za její fotografie s pávy, které dříve sdílela na sociálních sítích a které platilo ministerstvo financí.

"Pan ministr Síkela jenom ponižuje paní Schillerovou. Velký machírek. Všechno zná, samá sranda, pávi," zastával se bývalé ministryně financí Babiš. Pak ji ale před poslanci zřejmě omylem shodil. "Nic jste neudělal, pane ministře, jenom kecy. Byl jste v Dubaji? I to Expo jsme vám připravili. Jo, takže buďte tak hodnej, když chcete dělat nějaké odborné souboje, tak si to rozdejte se mnou. Ne s paní ministryní Schillerovou," řekl Babiš ve Sněmovně. Jeho slovům se poslanci zasmáli.

Podpora podnikatelů

Poslanci by se podle programu měli dostat také k projednávání podpory podnikatelů, kteří měli kvůli covidovým restrikcím omezené možnosti podnikání. Ve středu vláda schválila čtyři programy na pomoc podnikatelům. První z nich, tedy COVID – Adventní trhy, by měl být vypsaný do týdne a je určený na podporu stánkařů. Vládní nařízení jim totiž zakázalo na vánočních trzích podnikat.

Vláda rovněž ve středu schválila mimořádné zvýšení důchodů. "My tím reagujeme na vývoj inflace, která nezadržitelně roste a dotýká se velmi negativně sociálně ohrožených skupin, ale také především našich seniorů," řekl ve středu na brífinku po jednání vlády ministr Jurečka.

Související obsah

​Kromě starobních důchodů se zvýší i důchody vdovské, vdovecké, sirotčí, invalidní a důchody rehabilitovaných osob a osob, které byly účastníky odboje. "Všechny tyto skupiny dostanou o 8,2 procenta více. Tedy v průměru o těch 1 017 korun více. Činíme tak v souladu se zákonem, který nám jasně říká, jak tuto valorizaci počítat a realizovat," dodal Jurečka.

Sněmovna má za sebou tento týden už jednu schůzi, která začala v úterý ve 14:00 a pokračovala až do středečního večera. Poslanci měli projednat pandemický zákon nebo vydání expremiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Schůze byla ale nakonec přerušena až do pátečního rána.

V pátek se poslanci budou zabývat návrhem na státní rozpočet. Další mimořádná schůze je svolána na 22. února, její svolání navrhla opozice. Poslanci na ní budou řešit dohodu mezi Českou republikou a Polskem o dolu Turów.

Poslanci jednali o novele pandemického zákona 37 hodin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz