Naše Česko

Ceny bytů se zdvojnásobí. Lidé je nakupují v hotovosti, říká developer

Rekordní zdražování nemovitostí se podle developera Luďka Sekyry jen tak nezastaví. Spíše naopak můžeme čekat do deseti let další nárůst, a to o dvojnásobek.

​"V poslední době řada lidí kupuje byty v hotovosti, třeba až 50 procent z nich. Lidé, kteří slušně vydělávají, si každý druhý rok koupí investiční byt. Uplynulé roky ukázaly, že to byl moudrý krok, jelikož ceny se od té doby zdvojnásobily. Nelze ani vyloučit, že se do deseti let opět zdvojnásobí," predikuje Luděk Sekyra, majitel developerské společnosti Sekyra Group.

Podle něj je vlastnictví bytu v Česku záležitostí sociálního statusu. "I u mladých lidí, kteří chtějí mít auto a vlastní byt a považují to za zásadní moment svého zajištění. Za minulého režimu bylo soukromé vlastnictví potlačeno. Berou to jako jistotu, uložení peněz a vidí i to zhodnocení. Ale na tom, že někdo bydlí v nájmu, není nic špatného," myslí si developer.

Související obsah

Proto podle něj bude narůstat podíl nájemního bydlení. "Pro hasiče, zdravotníky a policisty by město mělo rozšiřovat portfolio dostupného bydlení. Do budoucna bude mix soukromého vlastnictví, nájemních bytů v tržním nájmu, v dostupném nájemním segmentu i družstevního bydlení," myslí si Sekyra.

Během minulé ekonomické krize na konci prvního desetiletí klesly ceny nemovitostí. Ani čekat na zlevnění hypoték není prozíravé, lepší je podle něj kupovat teď, než se zase zdraží. "Ceny neklesnou. Může dojít maximálně ke zpomalení růstu cen," uzavírá developer.

TN.cz

K tématu Naše Česko

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz