Počasí

Vydatný déšť zvedl hladiny řek. Třetí stupeň je na Labi na Trutnovsku

Vydatné deště, které se v Česku objevily, rozvodnily řadu řek, a to zejména na severu Čech. V platnosti je povodňové ohrožení, které vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hladiny řek však v noci na pátek začaly postupně klesat. Třetí povodňový stupeň je aktuálně pouze už jen na Labi.

V současné době je třetí povodňový stupeň hlášen pouze na Labi ve stanici Stanovice na Trutnovsku. Hladiny Metuje ve stanici Krčín a Labe v Brodě, které byly po půlnoci na druhém stupni, klesly na první stupeň. Na tom v Královéhradeckém kraji zůstává i Metuje v Hronově a Labe v Lese Království. Ve Zlínském kraji je na prvním stupni povodňové aktivity Velká Stanovnice v Karolince pod nádrží.

Do čtvrtečních 21:00 platilo povodňové ohrožení pro část Královéhradeckého kraje (Jaroměř). Meteorologové očekávají, že řeky mohou dosáhnout 3. povodňového stupně. Nižší stupeň rizika pak platí pro oblast do pátečního poledne.

Související obsah

V platnosti je do pátečních šesti hodin ráno povodňová pohotovost pro část Středočeského kraje a do pátečního poledne pro část Královéhradeckého kraje.

"Je možný zvýšený odtok vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. Možnost průtoků vody přes komunikace, riziko aquaplaningu," varují meteorologové.

Čtvrteční výstraha:

Výstraha před povodněmi Zdroj: ČHMÚ

​Odborníci lidem doporučují sledovat vývoj situace a její prognózu, uposlechnout pokyny povodňových orgánů a hasičů a připravit se na povodně. "Je nutné se vyvarovat koupání, plavání a jízdě na lodi v korytě toku a bezprostředním okolí a jízdě autem přes povodňovou vodu. Vyhnout se kontaktu s povodňovou vodou a jejími usazeninami. Omezit pohyb v podmáčených oblastech," radí experti.

ČHMÚ vydal výstrahu také před povodňovou bdělostí, která rovněž platí do pátečních šesti hodin ráno pro část Jihočeského, Karlovarského, Plzeňského, Liberecký, Pardubického, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje, do pátečního poledne pak pro části Královéhradeckého a Pardubického kraje.

Výstraha na páteční noc a ráno:

Výstraha před povodněmi Zdroj: ČHMÚ

Výstraha na páteční dopoledne:

Výstraha před povodněmi Zdroj: ČHMÚ

​Vítr dorazí do Česka i v pátek. Podívejte se, kdy by se měla situace uklidnit:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz