Zajímavosti

Sluneční brýle nejsou jen na léto. Zima i vítr dokážou oči potrápit, varují odborníci

Sluneční brýle nejsou jen na léto. Zima i vítr dokážou oči potrápit, varují odborníci
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Nejen v létě jsou sluneční brýle zapotřebí. Přestože řada lidí je odloží po letní sezóně do šuplíku, také v zimě je tato ochrana zraku velmi důležitá. Přibývá totiž větrných dnů, a krajinu navíc pokrývá sníh, což může být pro oči velká zátěž.

Sníh odráží sluneční paprsky a intenzita záření, které zatěžuje naše oči, je často v zimě silnější než v letních měsících. Vítr a mráz naše oči navíc vysouší a dráždí.

"Oči chrání přirozená směs vody, oleje a slizu, která zvlhčuje, maže, čistí a vyživuje vnější povrch oka. Vítr, slunce, stárnutí, stres, dokonce i některé léky mohou přirozenou tvorbu ochranné vlhkosti omezit. Výsledkem jsou suché oči, pálení, svědění, někdy až bolest a zčervenání," vysvětlila zdravotní sestra oční ambulance Nemocnice AGEL Podhorská Tasula Moravcová.

Související obsah

Velký vliv na zdravý zrak má také strava bohatá na vitamíny C a A. Ty najdeme v některých druzích ovoce a zeleniny, rybách, mořských plodech, drůbeži nebo hovězích játrech.

"Vitamín A hraje ve spojitosti se zdravým zrakem významnou roli, ovšem všeho moc škodí. I vitamíny se člověk může předávkovat, obzvláště u živočišných zdrojů. V takovém případě je jeho funkce opačná a místo přínosu našemu zdraví spíše uškodí," upozornila Moravcová.

Neblahý vliv na oči má také kouření. Nejenže dým je dráždí, vlivem kouření mohou navíc kornatět tepny nebo špatně se vyživovat sítnice. Snižuje se i nitrooční tlak. Ten způsobuje vznik zeleného zákalu a obecně zhoršuje vidění.

"Pravidelné zvlhčování očí pomocí umělých slz bez konzervačních látek zajistí potřebnou vlhkost a ochranu před podrážděním prachovými částicemi nebo zářením monitorů a obrazovek. Při práci s počítačem se proto doporučují pravidelné pauzy a masírování či procvičování očí, během kterých si oko od záření odpočine a zregeneruje se. Kvalitní sluneční brýle chrání oko před ultrafialovým zářením, které může způsobovat nejen nepříjemné, ale i vážné onemocnění oka," uzavřela Moravcová.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz