Počasí

Proč Česko bičují vichřice? Odborníci vysvětlili, kde se vítr vzal a proč je tak silný

Česko se společně s téměř celou severozápadní Evropou už několik dní potýká s vichřicemi. Silné vichry s rychlostí často přesahující 80 kilometrů za hodinu do Česka směřují zejména ze severozápadu od Atlantiku. Důvod, proč vichřice v posledních dnech tak často vznikají, vysvětlila TN.cz meteoroložka Dagmar Honsová.

Silný vítr v posledních dnech trápí nejen Česko, ale téměř polovinu Evropy. Podle předpovědí meteorologů budou vichry pokračovat minimálně do čtvrtečního večera. 

Podle meteoroložky Dagmar Honsové přichází vichřice převážně ze severozápadu. "Jde o velký rozdíl tlaku. Na severozápadě je nad Atlantikem výrazná tlaková níže, kterou se vítr snaží vyrovnat," vysvětlila ve vysílání TN LIVE příčiny silného větru Honsová. Ze severozápadu přišel i orkán Dudley, který koncem minulého týdne výrazně zkomplikoval život v Česku.

​Současná větrná situace trvá dlouho zejména proto, že tlakové níže nad oceánem vznikají v posledních dnech ve velmi rychlém sledu. "Je to problém celé Evropy, hlavně severní, severozápadní a západní. Čím nižší je tlaková níže, tím je vítr silnější," uvedla Honsová.

Ředitel Ústavu výzkumu globálních změn (ÚVGZ) Michal Marek ale tvrdí, že i když se současná větrná situace může zdát neobvyklá, na vyhlášení mimořádnosti je stále brzo. "Pro toto období jsou změny tlaku charakteristické. Rozdíly mezi tlakovými nížemi se objevují často," řekl Marek.

Související obsah

​Zároveň ale také upozorňuje, že klimatický systém planety se vychyluje, což způsobuje například posun podnebných pásem. Vychýlení stojí také za extrémnějšími výkyvy počasí. "Klimatický systém se chová jinak, než jsme zvyklí. Proto jsme svědky nových situací a epizod, jako jsou například vlny veder v létě," sdělil Marek.

Honsová si ale myslí, že to nejhorší, alespoň krátkodobě, má už Česko za sebou. V pondělí sice meteorologové na některých stanicích v nížinách naměřili vichr o rychlosti přes 90 kilometrů v hodině, větry budou ale postupně slábnout. O víkendu pak má přijít slunné počasí s mírným větrem, které vydrží až do poloviny příštího týdne.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz