Ekonomika

Blíží se jarní zdražování. Další dodavatelé zvýší ceny, připlatíme si i na poště

Blíží se jarní zdražování. Další dodavatelé zvýší ceny, připlatíme si i na poště
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Lidé v Česku od konce roku zažívají permanentní zdražování a zvyšování cen bude pokračovat i letos na jaře. Od března například vzroste cena plynu některým zákazníkům Innogy. V dubnu a květnu své produkty zdraží i Pražská energetika. V platnost také vstupuje nová vyhláška ministerstva práce a sociálních věcí, na základě které by mohli například klienti domovů pro seniory za sociální služby platit víc.

Česko aktuálně čelí nejvyšší inflaci za poslední téměř čtvrt století, což se odráží i na cenách. Zdražování se týká například potravin nebo pohonných hmot. Na jaře se řada lidí musí připravit také na další zdražování energií.

Dražší plyn i elektřina

Od března zvyšuje ceny plynu společnost Innogy, u základního produktu Standard bude nárůst činit 19 %. V typickém rodinném domě se tak plyn zdraží měsíčně o 400 korun, v bytě o 180 korun. Růst cen se netýká zákazníků, kteří mají smlouvy s fixací. Většina zákazníků Innogy tak podle vedení firmy zdražení nepocítí.

Související obsah

​Innogy oznámila také nárůst cen elektřiny, a to o 14 % v distribuční zóně E.GD (jižní Morava a jižní Čechy) a PRE (Praha). Zákazníků na distribučním území ČEZ Distribuce se zdražení netýká, totéž platí opět i pro klienty se smlouvou s fixací.

Domácnostem s nejběžnější sazbou, které na elektřině vaří, svítí a využívají běžné elektrospotřebiče, se měsíční cena zvedne o 190 korun. V menších bytech, kde žije jedna nebo dvě osoby, bude nárůst poloviční.

Ke zdražování se uchýlila také Pražská energetika (PRE), která od 1. dubna zvýší ceny elektřiny v průměru o 25 %. Opět se to netýká zákazníků se zafixovanými cenami nebo těch, kteří jsou v režimu dodavatele poslední instance.

Související obsah

​Ostatním se měsíční platba zvýší většinou v rozmezí 200 až 250 korun. Ti, kteří využívají elektřinu k ohřevu vody, mohou počítat se zdražením o zhruba 100 až 400 korun měsíčně podle typu produktu a spotřeby.

Pražská energetika zdraží také plyn, a to v květnu letošního roku. Navýšení bude činit zhruba 30 %. "Naprostá většina zákazníků zaplatí přibližně o 100 až 300 korun měsíčně více v případě, že používají plyn jen k vaření. Vytápění pak vyjde měsíčně o 250 až 750 korun více," uvedla společnost v tiskové zprávě.

Dodavatelé energií ČEZ, E.ON nebo Nano Energies jarní zdražování neoznámili. Ceny zvedali v lednu letošního roku, například E.ON zdražil elektřinu v průměru o 17 % a plyn o 16 %. ČEZ zdražil elektřinu zhruba o jednu třetinu. 

Související obsah

Česká pošta

V únoru Česká pošta zvyšovala ceny u některých služeb SIPO, a to od 2 do 5 korun. O nejvyšší částku (5 Kč) se navýšila cena za platbu SIPO hrazenou jednorázovým příkazem k úhradě. V březnu Česká pošta chystá také změny cen za služby SIPO.

Základní cena za jednu položku předepsanou k inkasu se zvýší o 1 korunu na 4,10 Kč. Zároveň dojde ke zrušení veškerých slev u služeb SIPO pro příjemce, a to i ty, kteří využívají eSIPO. Doposud se výše slevy pohybovala od 2 do 5 % nebo okolo tří korun za jednu položku.

Sociální služby

Od března začne platit novela vyhlášky ministerstva práce a sociálních věcí, která zvyšuje maximální úhradu za poskytování sociálních služeb. Někteří klienti například domovů pro seniory nebo domovů pro lidi se zdravotním postižením by tak mohli od jara platit více.

Související obsah

Výše maximální úhrady vzroste o 4 až 20 %, nejvyšší ceny za ubytování by se tak mohly ze stávajících 210 korun zvýšit na 250 korun za den. Za celodenní stravu (minimálně tři jídla) se podle nové vyhlášky může platit místo 170 korun až 205 korun.

Šéf resortu Marian Jurečka (KDU-ČSL) nicméně zdůrazňuje, že to neznamená automaticky nárůst výdajů pro klienty těchto zařízení. Vyhláška to pouze umožňuje.

"Naposledy se tyto úhrady upravovaly v roce 2014 a nyní je již nutné zohlednit nárůst nákladů. Vyhláška ale ještě neznamená, že by poskytovatelé sociálních služeb měli povinnost úhrady uživatelům zvýšit, jde jen o změnu nejvyšší možné hranice," uvedl Jurečka na začátku února.

Související obsah

Další zdražování v letošním roce

Tempo růstu cen minimálně v první polovině letošního roku bude podle ekonomů pokračovat, ačkoliv se mohou objevit sezónní výkyvy. Například na konci topné sezóny lze očekávat alespoň mírný pokles cen energií, sdělil redakci TN.cz ekonom Petr Studnička.

"U pohonných hmot žádné velké zlevnění neočekávám a to, co bude zdražovat o zhruba 10 až 15 %, bude většina služeb, které byly po dobu dvou let zasažené pandemií koronaviru. Takže hotelové služby, restaurace, cestovní ruch, kadeřnictví, wellness, lázně a další budou v průběhu letošního roku zdražovat," predikuje Studnička.

Více ke zdražování, které se dotkne prakticky všech sektorů, se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz