Domácí

Nohavica se medaile od Putina nevzdá. Nedostal jsem ji za válčení, řekl

Nohavica se medaile od Putina nevzdá. Nedostal jsem ji za válčení, řekl
Vladimir Putin a Jaromír Nohavica Zdroj: Profimedia

Český textař a písničkář Jaromír Nohavica se prý Puškinovy medaile, kterou mu předal Vladimir Putin, vzdát nehodlá. Dostal ji totiž prý za písničky, nikoli za válčení. Slovenský spisovatel Ján Štrasser se stejného ocenění veřejně vzdal na protest proti útoku Ruska na Ukrajinu.

Český písničkář Jaromír Nohavica dostal Puškinovu medaili v roce 2018 za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur.

Vzdát se jí ale prý nehodlá. "Puškinovu cenu jsem dostal za zpívání písní Vladimira Vysockého a Bulata Okudžavy a ne za válčení," odpověděl Jaromír Nohavica na dotaz, jestli medaili vrátí. 

Související obsah

Stejné ocenění dostal v roce 2004 i slovenský spisovatel Ján Štrasser. Ocenění se však veřejně vzdal, reagoval tím na vpád ruských vojsk na Ukrajinu.

Podle informací webu teraz.sk bylo vyznamenání Štrasserovi uděleno za překlad románu Evžen Oněgin od Alexandra Sergejeviče Puškina. "Bohužel Puškinova medaile je i Putinova medaile, certifikát o jejím udělení podepsal prezident Ruské federace," uvedl Štrasser.

Související obsah

Puškinova medaile je ocenění, které se od roku 1999 uděluje ruským občanům i cizincům, kteří se významně zapsali v kulturní oblasti, literatuře či jiných oborech umění. Mezi nositele tohoto ocenění patří například právě Jaromír Nohavica, Ján Štrasser nebo také Václav Klaus.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz