Domácí

Obrovská vlna solidarity. Lidé vybírají pomoc pro Ukrajinu a převáží uprchlíky

Obrovská vlna solidarity s ukrajinským lidem se strhla i mezi českými občany. Spontánně organizují sbírky s humanitární pomocí. Potřebné jsou základní potraviny, hygienické potřeby, deky a přikrývky.

Maksym Stanyka je chirurg rychnovské nemocnice. V ukrajinském Chersonu, kde také probíhaly tuhé boje, má celou rodinu. Bohužel nakonec Cherson padl.

"Telefonoval jsem s maminkou, jsou zavřené nemocnice, obchody, benzínka, jsou tam ženy, děti, nemají možnost ho opustit, červený kříž se tam nedostane," řekl Maksyn Stanyka televizi Nova.

Právě na základě hrůzných zpráv se rozhodl zorganizovat sbírku. Zapojila se všechna města rychnovského regionu.

"Žádáme všechny občany pokud mohou, ať přijdou a pomohou," vyzvala místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejsová.

Starosta Dobrušky Petr Lžičář vyjmenoval, co všechno je potřeba. "Vybíráme deky, hygienické potřeby, všechno, co si myslíme, že by nyní mohli ukrajinští občané potřebovat," napsal.

Související obsah

​Věci se vybírají až do neděle a také se řeší, jak je na Ukrajinu dostat. Zatím to vypadá, že transport humanitární pomoc předá na Slovensko ukrajinské hranici.

"Je to hrozný, co se tam děje, to si vůbec nedokážeme představit, já pro to prostě nemám vůbec slov," řekla jedna z dárkyň

Podobné sbírky vznikají po celé republice. Například královéhradečtí skauti měli jasno hned. A zapojují se i další spolky i jednotlivci. Pomoc pro ukrajinské karatisty organizují jejich českobudějovičtí kolegové. Už více než tisíc Čechů nabídlo ubytování. Někteří dokonce pro Ukrajince jezdí na slovensko-ukrajinskou hranici.

Související obsah

​"Máme dodávku, sedm míst s tím, že máme volný kufr, aby jsme pobrali i věci, co mají sebou," řekl jeden z Čechů, který se vypravil pro ukrajinské uprchlíky.

Lidé mohou také pomoci přes organizaci Člověk v Tísni a v neděli a v pondělí bude na Národní třídě v Praze otevřené sběrné místo, kam mohou nosit vše potřebné pro ženy a děti na hranicích Ukrajiny.

I u nás se ale najdou lidé, kteří s útokem na Ukrajinu souhlasí. Podle nejvyššího státního zástupce Igora Kříže by to ale mohl být trestný čin se sazbou až tři roky vězení.

TN.cz, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz