Domácí

Za podporu Rusku hrozí vězení. Policie už vyšetřuje desítky podnětů

Za podporu Rusku hrozí vězení. Policie už vyšetřuje desítky podnětů
Zdroj: TV Nova

Čeští policisté vyšetřují už desítky podnětů od lidí, kteří nahlásili, že někdo veřejně schvaloval a podporoval ruskou invazi na Ukrajinu. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž v sobotu varoval, že za podporu ruské agrese například na demonstracích či sociálních sítích hrozí až tři roky vězení.

Policisté v neděli kolem poledne informovali, že už vyšetřují desítky případů, kdy někdo schvaloval ruskou invazi.

"Evidujeme desítky podnětů na komentáře v internetových diskusích schvalující ruskou invazi a aktivity ruské armády. Internetové prostředí pečlivě monitorujeme a omlouváme se, že nereagujeme na každé označení v příspěvcích. Není to vždy žádoucí a taktické," uvedli policisté na twitteru.

Už v sobotu varovali, že se na kyberprostor zaměří. Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž totiž upozornil, že podpora ruské invaze na Ukrajinu může hraničit hned se dvěma trestnými činy.

Související obsah

​"Pokud by někdo veřejně (včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí) vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu (akceptoval je či podporoval) nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelní představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti za trestný čin schvalování trestného činu podle § 365 trestního zákoníku, případně za trestný čin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidy podle § 405 trestního zákoníku," uvedl Stříž v tiskovém prohlášení na stránkách Nejvyššího státního zastupitelství.

Za schvalování trestného činu hrozí rok vězení, za schvalování genocidy pak trest mnohem přísnější, šest měsíců až tři roky.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz