Domácí

Putina zajímají jaderné elektrárny. Štáb Novy prověřoval zabezpečení těch českých

Mezi prvními zařízeními, která Rusy na Ukrajině zajímala, byly jaderné elektrárny. Vojáci obsadili Černobyl a jsou i v okolí záporožské elektrárny se šesti jadernými bloky. Jak jsou tato klíčová strategická zařízení chráněna u nás, se dozvíte v článku i v reportáži.

Jaderná elektrárna Záporoží se šesti reaktory stojí nedaleko Doněcké oblasti, pokrývá asi čtvrtinu ukrajinské spotřeby elektřiny. Podle Putina "neonacisté" na Ukrajině usilují o získání jaderných zbraní. A to je spolu s ochromením infrastruktury důvod zájmu ruské armády o ukrajinské elektrárny. Prý tak chce "zabránit případnému vyrobení špinavé bomby, protože tam je úložiště jaderného odpadu," zmiňuje obhajobu Ruska bezpečnostní expert Andor Šándor.

V blízkém okolí elektráren dochází k útokům. Přitom doposud bylo něco takového tabu. "Co se týká válečných stavů, tak pro jaderné elektrárny se předpokládá, že se na ně neútočí," upozorňuje šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. "Garantujeme, že nacionalistické a teroristické organizace to nezneužily k jaderné provokaci," tvrdí mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Související obsah

​Jaderné elektrárny včetně těch ukrajinských mají propracované bezpečnostní systémy. Štáb TV Nova si je díky speciálnímu povolení prohlédl v Jaderné elektrárně Dukovany. I tam jsou aktuálně bezpečnostní opatření na nejvyšší možné hranici. "Ostraha Jaderné elektrárny Dukovany probíhá 24 hodin denně 7 dní v týdnu," upozorňuje mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Než se člověk dostane až do srdce elektrárny přímo k reaktorům, musí projít několika desítkami různých osobních kontrol. Reportér David Pik ve střeženém pásmu dostal speciální oblek i dozimetr. Zhruba hodinu pak trvalo, než se dostal přes všechna bezpečnostní opatření až přímo do reaktorového sálu.

Právě reaktorový sál je v každé elektrárně, včetně těch ukrajinských, tím nejpřísněji hlídaným prostorem. Stěny i strop budov, které chrání reaktory, odolají extrémním situacím. "Jsou velmi robustní a leccos vydrží, například jsou dimenzovány na pád stíhačky," vysvětluje Drábová.

Podle Drábové může i případný zásah úložiště jaderného odpadu maximálně vést k rozptýlení radioaktivního prachu do vzdálenosti několika kilometrů. Jako ochrana před radiací slouží jódové tablety, v případě použití jaderné zbraně jsou podle ní ale v podstatě zbytečné. Aktuálně je radiační situace podle Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na našem území normální.

lud, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz