Zahraničí

Exkluzivní video zevnitř Černobylu. Takhle to tam pod dohledem Rusů vypadá

Televizi Nova se ve středu podařilo spojit s vedoucím provozu v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl, která je už týden pod dohledem ruské armády. Ukrajinci uvnitř areálu dál pracují bez šance na vystřídání. Valentyn Hejko odmítá se svým týmem provoz opustit a dohlíží na to, aby vše fungovalo, jak má. Na všechny prý ale začíná doléhat únava a dochází jim jídlo. Podívejte se exkluzivně na video přímo zevnitř Černobylu.

"Celá elektrárna je prázdná. Nechali nám tu jenom matrace a helmy. Žádná ochranka. Žádní ozbrojenci," zní svědectví mužů z černobylské elektrárny.

Hodinu po příjezdu ruských tanků stáli za okny elektrárny ozbrojenci. Dnes už mobilní telefony mužům z Černobylu nefungují. S vedoucím provozu Valentynem Hejkem, který je od té doby uvnitř, se štáb TV Nova spojil pomocí pevné linky. "Jako vedoucí směny na Černobylské jaderné elektrárně říkám, že kontrolu vykonáváme, ovšem pod dohledem. Jsme omezeni jen na ty postupy, které nám byly vymezeny, a plníme své povinnosti," popsal pro TV Nova Hejko.

Ukrajinské úřady hrdinské chování Hejka a celého jeho týmu přirovnávají k nezlomnému postoji těch, kteří v elektrárně zůstali po jejím výbuchu v roce 1986. Asi stovka zaměstnanců je uvnitř už sedmý den. S Hejkem pracuje i otec Valentyny. "Mají nedostatek jídla, nejedí pravidelně. Nemůžou spát, mají hodně práce, protože pracují za denní i noční směnu. Drží elektrárnu v provozu 24 hodin denně. V podstatě nespali už týden," sdělila žena.

Související obsah

​Uvnitř jsou i členové ochranky, která Černobyl hlídala. Ruští vojáci je uvěznili ve sklepě komplexu. Jsou v místnosti bez oken a jídlo dostávají maximálně dvakrát denně. O život se lidé uvnitř prý ale nebojí. Vystřídat se s jiným týmem ale také nemůžou. Pohyb v oblasti je životu nebezpečný.

"Jsou tu přítomni ruští vojáci, kteří nám v plnění našich konkrétních povinností nebrání. Oficiálně jsem řekl, že tu jsou a že vzali Černobylskou jadernou elektrárnu pod ochranu. To je celé, už vám nemohu nic říct, protože již nemohu dál mluvit," sdělil Hejko.

Muž včera oslavil své 60. narozeniny. Státní inspektorát pro jadernou regulaci Ukrajiny mu popřál veřejně, před celým národem. "Celá komunita profesionálů je na vás moc hrdá, všichni teď budou znát Vaše jméno. Přejeme vám, abyste tuto výzvu zvládl a vrátil se živý a zdravý. Věříme ve vás a rovněž vyzýváme ruské jednotky, aby se také vrátily zpět domů," vzkázal.

O tom, že jsou zaměstnanci uvěznění v objektu, ukrajinská vláda ví. Jenže momentálně neexistuje způsob, jak je odtamtud dostat. "Putin si tohle místo vybral velmi chytře. Nikdo nenapadne radioaktivní oblast. A tak tam může mít schovanou svou bojovou techniku. Táta mi řekl, že těch vozidel tam teď je opravdu hodně," svěřila Valentyna.

V jaderné elektrárně pracuje i její matka. V době příjezdu Rusů naštěstí nebyla v práci. Kdy a zda se vůbec rodina znovu shledá, lze jen těžko odhadnout.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz