Zahraničí

V Polsku se hromadí uprchlice s dětmi. Některé stojí v mrazu a jsou unavené

Ukrajinu už podle OSN opustilo přes milion lidí. Pro zhruba polovinu z nich je cílovou nebo přestupní zemí sousední Polsko.

Ženy s dětmi v náručí a malým kufříkem po boku. Z jejich tváří lze vyčíst naprosté vyčerpání. To je možné vidět na hraničním přechodu Korczova-Krakowiec na ukrajinsko-polských hranicích. Zatímco někteří žadatelé o azyl trpělivě čekají v autech, jiní jdou pěšky. Nezbývá jim než stát v mrazu a doufat, že je ukrajinská a polská pohraniční stráž brzy vpustí do sousedního Polska. Mnozí jsou na cestě už několik dní.

"Utíkali jsme před válkou v roce 2014 a teď je tu druhá, kdy musíme utéct s pěti dětmi," řekla jedna z uprchlic. Velká část žadatelů o azyl přijela ze Lvova, kam teď z celé Ukrajiny míří většina lidí prchajících do Evropy.

Související obsah

Překročení západní hranice vyžaduje pořádnou dávku trpělivosti. Cesta dlouhá 100 kilometrů, která by autem běžně trvala jen něco málo přes hodinu, teď zabere deset hodin i víc. "Chce být v mém náručí, jsem vyčerpaná, bolí mě záda, opravdu," sdělila uprchlice s dítětem.

Hranice mezi oběma zeměmi je dlouhá přibližně 500 kilometrů, na výběr ale mají uprchlíci jen z osmi hraničních přechodů. Náročnou cestu se jim snaží usnadnit dobrovolníci a hasiči, kteří lidem rozdávají teplé přikrývky a další životně důležité věci. Do Polska se podle oficiálních informací dostalo už kolem půl milionu lidí.

kdu,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz