Domácí

Konec elektronické evidence tržeb v Česku. Vláda schválila také pomoc pro uprchlíky

Lidé od pondělí už nebudou muset na většině míst mít respirátor. Kabinet rozhodl také o zrušení elektronické evidence tržeb (EET). Skončit by měla ke konci letošního roku. Schválená je také pomoc pro Ukrajince, kteří přišli do Česka.

Pomoc Ukrajincům

Kabinet schválil speciální zákon, který umožní přístup ke vzdělávání žákům a studentům z Ukrajiny. "Zákon nyní poputuje kolegům do parlamentu. Věřím, že projde v co nejkratším termínu tak, aby nedošlo ke zbytečným průtahům," uvedl na twitteru ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Uprchlíci z Ukrajiny s platným vízem za účelem strpění budou zřejmě moci v Česku pracovat bez pracovního povolení. Návrh schválila vláda. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) navíc uvedl, že tito lidé by mohli také dostávat humanitární dávku 5 000 korun. Běženci v nouzi by ji pak mohli získat i opakovaně.

Související obsah

Nově si navíc budou moci lidé a firmy odečíst dary na pomoc Ukrajině nebo ukrajinským uprchlíkům z daní. Počítá s tím novela zákona o daních z příjmů v souvislosti s podporou Ukrajiny.

"Při schválení novely by bylo nově možné odečíst z daní také bezúplatná plnění poskytnutá v roce 2022 za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny. Současně bude umožněno daňově uplatnit dary poskytnuté v roce 2022 přímo Ukrajině nebo ukrajinským neziskovým organizacím. Další navrhovanou úpravou je, aby možnost odečtu bezúplatného plnění od základu daně směli využít i daňoví poplatníci z Ukrajiny, pokud jejich zdanitelné příjmy ze zdrojů na území ČR tvoří 90 % zdanitelných příjmů," vysvětlilo ministerstvo financí.

Konec respirátorů

Vláda rozvolnila opatření proti covidu-19. Od pondělí 14. března skončí povinnost nosit respirátor. Lidé jej budou muset nasadit pouze v hromadné dopravě a zdravotnických a sociálních zařízeních.

"Bude-li příznivý vývoj pokračovat, v průběhu dubna odložíme respirátory úplně," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

Boj se zvyšováním cen pohonných hmot

V souvislosti s válkou na Ukrajině vláda v reakci na skokové zvýšení cen rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot. Zruší se také silniční daň. Informovalo o tom ministerstvo financí.

"Rozhodli jsme se zrušit povinné přimíchávání biopaliv do nafty. Umožní to našim zemědělcům, aby na polích pěstovali více obilí. Zrušíme silniční daň pro osobní auta a dodávky do 12 tun. Je to přímá pomoc pro menší a střední firmy. Ministerstvo průmyslu a obchodu zadalo systém kontrol marží u distributorů a prodejců pohonných hmot, abychom viděli umělou snahu o zvyšování. Jsme připraveni tvrdě zasáhnout," uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

Více o pohonných hmotách se dozvíte v reportáži:

Podle Fialy není důvod k panice. "Česká republika má dostatek pohonných hmot. Je zbytečné si dělat zásoby. Akorát se zvyšují následně ceny a vede to k panice," řekl.

Související obsah

Zrušení EET

Vláda k 1. lednu 2023 zrušila elektronickou evidenci tržeb (EET). Důvodem byla celková úspora státu ve výši přibližně 463 milionů korun. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) šlo také o zbytečnou administrativu pro podnikatele. V současné době je EET přerušená až do konce roku 2022 kvůli pandemii koronaviru.

"V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali zrušit EET, protože přináší zbytečnou administrativu podnikatelům, které souhrnně provoz a aktualizace pokladních zařízení stojí každoročně zhruba 1,5 miliardy korun. Když si k tomu přidáte celkový náklad na straně státu za zhruba půl miliardy korun ročně, nevidím žádný důvod v EET pokračovat. Tím spíše, že ze zákona smí evidovat pouze hotovostní tržby, kterých má být oproti bezhotovostním platbám v roce 2025 podle odhadů jen asi pětina. Logicky se tak postupem času hypotetický rozpočtový přínos EET pro státní rozpočet blíží nule," uvedl Stanjura.

Zrušení EET vítají například Piráti. "Dlouhodobě prosazujeme zrušení EET, neboť systém nenabízí ani živnostníkům, ani státu žádnou přidanou hodnotu. Teď zákon projedná Sněmovna, zrušení EET může platit od 1. ledna příštího roku, nyní je provoz přerušen," uvedla strana na twitteru.

Související obsah

Česko pošle vojáky na Slovensko

Kabinet v pondělí schválil návrh, který umožní příslušníkům Armády České republiky působit na Slovensku do 30. června 2023. Nyní to musí schválit obě komory parlamentu. Česko do mnohonárodního bojového uskupení NATO na Slovensku pošle až 650 vojáků.

"Věřím, že se podaří mandát schválit v co nejkratší době. Ve světle Putinovy bezprecedentní invaze na Ukrajinu není čas otálet. Chceme našim slovenským partnerům pomoci vybudovat battlegroup, které bychom i veleli, co nejdříve," uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Vytvořit bojové uskupení na Slovensku je snahou posílit východní křídlo NATO v reakci na prudké zhoršení bezpečnostní situace kvůli ruskému útoku na Ukrajinu.

Raketový růst cen pohonných hmot chce řešit vláda Petra Fialy:

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz