Domácí

Jiří s Markem létají k hranicím na své náklady. Vozí potřebné věci a převáží uprchlíky

Od začátku války na Ukrajině jsme svědky velké solidarity. Lidé posílají nebo sami vozí k hranicím s Ukrajinou spoustu oblečení, jídla, hygienických potřeb a dalších nezbytných věcí. Najdou se ale dokonce i lidé, kteří na pomoc nabídnou vlastní vrtulník a na hranici letí na své náklady.

Jiří Vlk a Marek Vašťík letěli od začátku konfliktu svými vrtulníky do Vyšného Nemeckého už po čtvrté. Pokaždé své stroje naplnili maximem možné pomoci. "Speciálně jsme dovezli jídlo, nějaké obvazy, lékárničky a lékařské vybavení," řekl Vašťák.

"Pokusíme se alespoň nejnutnější zdravotní vybavení a léky transportovat rychleji, protože je na ně větší požadavek. Minerálky můžou jezdit kamiony," doplnil Vlk.

Související obsah

Let ze severu Moravy trvá na slovensko-ukrajinskou hranici dvě hodiny. Jakmile se vyloží veškerý materiál, nastoupí do vrtulníků uprchlíci. "Červený kříž nám nachystá buď matky s dětmi, možná i nějaké zraněné. Uvidíme," sdělil Vlk.

Vrtulníkem transportovali společně s jeho matkou i chlapce. Je po těžké autonehodě a rodina se potřebuje dostat do Itálie, kde čeká chlapce složitá léčba. "Doufáme, že ho tam postaví na nohy, že všechno dobře dopadne," modlí se Světlana.

Cesta zpátky vede do Brna, odkud většina cestujících pokračuje dále do Evropy. Vnučka se svojí babičkou utekly z ostřelovaného Charkova. "Babičku vezeme na operaci, protože ji nestihli operovat. Na Ukrajině se ta operace nedělá. Nejdříve pojedeme do Prahy, a pak za sestrou do Německa," uvedla uprchlice.

Piloti vrtulníků se chtějí na hranice vrátit tento týden ještě minimálně dvakrát. Náklady na jeden let obou vrtulníků vyjdou na zhruba půl milionu korun.

Michal Borovský, ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz