Zahraničí

Americký astronaut se dostane domů. Na Zemi ho dopraví ruská raketa

Americký astronaut se dostane domů. Na Zemi ho dopraví ruská raketa
Ilustrační snímek Zdroj: Profimedia

Ve vesmíru je od loňského dubna a konečně se má vrátit domů. Americký astronaut Mark Vande Hei se ale obával, že konflikt na Ukrajině vše změní. Zpět na Zemi ho totiž měla dostat ruská raketa.

Boje na Ukrajině pokračují již 21. dnem a už neovlivňují pouze životy na naší planetě, ale i ve vesmíru. Americký astronaut Mark Vande Hei se měl po téměř roce vrátit zpět na Zemi. Jeho odlet však provází komplikace, protože poletí v ruské raketě Sojuz spolu s dvěma ruskými astronauty.

"S jistotou nemůžu říct, že Mark poletí domů. Probíráme to s ruskými kolegy," řekl pro Evening Standard manažer programu Mezinárodní vesmírné stancice NASA Joel Montalbano.

Související obsah

​Astronautova matka nesla situaci velmi těžce. "Je to strašná hrozba. Hodně jsem brečela, když jsem to poprvé slyšela. Je to velmi znepokojující. Teď se pouze modlíme," komentovala situaci.

Domů by se měl astronaut dostat 30. března. Rusko vyhrožovalo, že přibývající sankce mohou zabránit americkým astronautům v odletu z ISS. "Chcete zničit naší spolupráci na ISS? Pokud budete blokovat spolupráci s námi, kdo zachrání Mezinárodní vesmírnou stanici před nekontrolovatelným vychýlením z orbitu a pádem do Spojených států, nebo Evropy?" řekl šéf Roscosmosu Dmitrij Rogozin.

​O energii a životní podporu na ISS se starají Spojené státy. Rusko má na starosti kontrolu funkcí na stanici. Podle Montalbana spolu týmy fungují a dodržují mezinárodní vesmírné zákony.

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz