Zahraničí

Zelenskyj touží zastavit umírání lidí. V emotivním videu ukazuje zkázu Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se ve středu na dálku spojil s členy amerického Kongresu. Poděkoval jim za podporu, které se jeho zemi doposud dostávalo. Zároveň ale Spojené státy vyzval k tvrdšímu postupu proti Rusku. Aby dodal svým slovům na vážnosti, zveřejnil záběry z Ukrajiny. Pohled na spoušť a lidské utrpení dohnal některé členy Kongresu k slzám. Sám Zelenskyj přirovnal útoky na Ukrajině k událostem v Pearl Harboru či k 11. září 2001.

Ukrajina vzdoruje ruským vojskům už více než 20 dní. Musela ale mnohé obětovat. Z kdysi hezkých měst se postupně stávají trosky, o život přicházejí tisíce lidí, a to i z řad civilistů. A umírají i děti.

Zkázu Ukrajiny zachycuje video, které prezident Zelenskyj nechal odvysílat v americkém Kongresu. Během středečního projevu žádal Spojené státy, aby udělaly víc. "My vás nyní potřebujeme. Vzpomeňte na Pearl Harbor, na utrpení, když vás napadla letadla 11. září. Nikdo to nečekal, nemohli jste proti tomu nic dělat. A tohle my nyní prožíváme každý den už tři týdny," pronesl Zelenskyj.

Související obsah

​Znovu vyzval k vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou, nebo alespoň k poskytnutí potřebných protileteckých systémů. Dále vyzval k uvalení sankcí na všechny ruské úředníky, kteří se od ruské invaze nedistancovali. "Potřebujeme další nástroje, abychom docílili zastavení války. Bylo by skvělé, kdyby se podařilo zastavit válku co nejrychleji a váleční zločinci nesli odpovědnost," dodal Zelenskyj s tím, že pomoci by mohla i asociace sdružující všechny mírové země.

"Mír je důležitější než peníze," sdělil. "Nyní mi je skoro 45 let. Dnes se můj věk zastavil, když přestala bít srdce více než stovky dětí. Nevidím žádný smysl svého života, pokud nedokážu zastavit umírání," prohlásil emotivně Zelenskyj.

Jeho americký protějšek Joe Biden přislíbil Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši necelé miliardy dolarů. Americký Senát zase jednohlasně prohlásil ruského prezidenta Vladimira Putina válečným zločincem a chce ho hnát před soudní tribunál v Haagu.

USA už na Ukrajinu poslaly tisíce protitankových střel, granátomety nebo systémy pro monitorování vzdušného prostoru, napsala agentura AP. 

Prezident Zelenskyj poděkoval za všechny odvetné kroky proti Rusku:

​Biden ocenil řeč Zelenkého, USA poskytne další podporu Ukrajině:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz