Zahraničí

ON-LINE: Naděje pro Mariupol. Ruskou blokádu chtějí prolomit běloruští dobrovolníci

Ukrajinské město Mariupol je nadále terčem bombardování. Z obléhaného města se podařilo evakuovat tisíce lidí, další desetitisíce jsou tam ale stále uvězněné. S prolomením ruské blokády chtějí městu pomoci i běloruští dobrovolníci, kterých se k ukrajinské armádě přidává stále více. Zelenskyj vyzval svět, aby Rusko označil za teroristický stát, a ptal se Rusů, jak se liší obléhání Mariupolu od Leningradu. Americký Senát už dříve označil v rezoluci Putina za válečného zločince, který má být hnán před tribunál v Haagu.

  • Mariupol je podle místostarosty téměř celý zničený. Bombardováno podle něj mělo být až 90 % města. Počty mrtvých jdou do tisíců.
  • "V čem se liší blokáda Mariupolu od Leningradu?" ptal se v nočním projevu Zelenskyj Rusů. Svět vyzval, aby Rusko označil za teroristický stát.
  • Prolomit blokádu Mariupolu přijede pomoci běloruský dobrovolnický prapor Kastuse Kalinovského. Na straně ukrajinské armády bojuje čím dál více Bělorusů.
  • Americký Senát už dříve označil jednohlasně v rezoluci Putina za válečného zločince, který má být hnán před tribunál v Haagu.
  • Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov oznámil, že vyjednávání mezi Moskvou a Kyjevem nyní cílí na to, aby se z napadené Ukrajiny stal neutrální a demilitarizovaný stát. Kyjev to však odmítá bez "absolutních bezpečnostních záruk". Další jednání probíhají online.
  • Při ruském ostřelování ukrajinského města Merefa nedaleko Charkova zemřelo nejméně 21 lidí.

V Mariupolu už zemřelo více než 2400 civilistů, už 13 dní nejde elektřina, plyn ani voda. Teploty v noci dosahují −5°C. Ve městě stále zůstává 400 000 lidí, během středy se z města podařilo evakuovat 11 000 lidí. Podle agentury AP ve městě zůstala jediná nemocnice, ostatní byly vybombardovány ruskými silami.

Související obsah

Boje v Mariupolu jsou jedny z nejhorších na celé Ukrajině. Ve středu se tam pod palbou ocitlo divadlo a krytý bazén. Objekty sloužily jako protiletecké ochranné kryty pro civilní obyvatelstvo. Útok na činoherní divadlo nese podle Nexty znaky válečného zločinu, před budovou byly na zemi napsány velké nápisy "DĚTI", které byly viditelné ze vzduchu. Ani to však pilotům nezabránila v bombardování.

Humanitární situace ve městě je kritická. Dodávky pomoci tam kvůli neustálému ostřelování téměř není možné dopravit. Obléhání Mariupolu se podle prezidenta Volodymyra Zelenského neliší od blokády Leningradu během druhé světové války. "V čem se to liší?" zeptal se Rusů. S prolomením blokády Mariupolu chtějí ukrajinské armádě pomoci i dobrovolníci z Běloruska. K městu vyrazil například prapor Kastuse Kalinovského.

Tvrdé boje ale sužují i jiné části Ukrajiny. Při čtvrtečním ostřelování města Merefa nedaleko Charkova zemřelo nejméně 21 lidí, napsal Unian. Mnoho dalších je zraněno.

Útoky na Ukrajinu prezident Zelenskyj přirovnal k těm na Pearl Harbor nebo k 11. září.  "Mír je důležitější než peníze," dodal s tím, že výrazně pomoci by mohla i asociace sdružující všechny mírové země. "Potřebujeme další nástroje, jak docílit zastavení války. Bylo by skvělé, kdyby se podařilo zastavit válku co nejrychleji a váleční zločinci nesli odpovědnost," sdělil ve svém projevu k americkému Kongresu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz