Domácí

Nohavicovi zakazují kvůli Putinovi zpívat. Zbytečné kádrování, říká kritik. ANKETA

Nohavicovi zakazují kvůli Putinovi zpívat. Zbytečné kádrování, říká kritik. ANKETA
Ruský prezident Vladimir Putin a zpěvák Jaromír Nohavica | Zdroj: Profimedia

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu je písničkář Jaromír Nohavica na pranýři. A to proto, že v roce 2018 převzal od Vladimira Putina ocenění za kulturní zásluhy. Zrušili mu už několik koncertů, naposledy v Uherském Brodu, jelikož se "dostatečně nedistancoval" od Putinova režimu. Příliš velké kádrování, nesouhlasí se zákazy uznávaný hudební publicista Jiří Černý. Hlavou kroutí také mnozí fanoušci a samotný Nohavica.

Nohavica měl v Uherském Brodu vystoupit v úterý 22. března. Město mu ale vyprodaný koncert v tamějším domě kultury zrušilo. Podle radních se dostatečně nevymezil vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

"Narozen v komunismu, umřu v komunismu," napsal na svém webu Nohavica v reakci na rozhodnutí vedení Uherského Brodu. "První zákaz koncertování – červen 1984. Druhý zákaz koncertování – duben 1987. Třetí zákaz koncertování  – březen 2022," doplnil.

Podle známého hudebního kritika Jiřího Černého je omezování Nohavicova koncertování špatným krokem. "Je to velký problém. Já osobně bych mu koncerty nerušil, i když samozřejmě jsem nesouhlasil s jeho postojem k Putinovi. Není na to lehká odpověď, ale pokud jde o mě, já bych to nechal na lidech, nic bych nerušil. Každý ať se rozhodne sám," řekl TN.cz Černý.

Související obsah

​"Jeho postoj k Putinovi mě tenkrát mrzel, ale na druhou stranu když on teď se rozhodl jinak, tedy že by koncertoval navzdory Putinovi, já bych nebyl proti. Říkám si, že zaprvé se může mýlit každý, pro mě je to zkrátka příliš velké kádrování," doplnil Černý. Nemá však za to, že s podobnou situací se může v budoucnu setkat automaticky každý umělec. "Já si myslím, že je to případ od případu. Záleží to vždycky na tom člověku a na okolnostech," uzavřel.

Najdou se zástupy lidí, kteří jsou s rušením Nohavicových koncertů spokojení, rovněž jsou ale mnozí zásadně proti. "Stojím za vámi, Jarku. Lidé pořádají hony na čarodějnice, protože jsou naštvaní. Je mi líto, ze jste to schytal. To je špatně korigovaná agrese. Vydržte," napsala Tereza. "Pane, nedejte se a zůstaňte svůj. Těch žlučovitých uřvanců je jenom pár, akorát že jsou hodně slyšet," připojil se Petr.

Začátkem března už Nohavicovy koncerty odřeklo také pět polských měst, mezi nimi třeba Katovice. "Nedokážeme si představit, že by tady během války mezi Ruskem a Ukrajinou vystupoval," uvedl katovický radní Łukasz Kałębasiak.

Puškinovu medaili Nohavica obdržel od Putina v roce 2018 za zásluhy o upevnění přátelství a spolupráce mezi národy a sbližování a vzájemné obohacování národních kultur. Po útoku Ruska na Ukrajinu uvedl, že medaili určitě vracet nebude, protože ji nedostal za válčení. Převzal si ji přímo v Kremlu. Držitelem ocenění je i exprezident Václav Klaus.

​Podívejte se na reportáž o Nohavicově návštěvě ruského Kremlu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz