Zahraničí

Putin stanovil přesné podmínky pro mír. Některé jsou pro Ukrajinu nepřijatelné

Putin stanovil přesné podmínky pro mír. Některé jsou pro Ukrajinu nepřijatelné
Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin měl během čtvrtečního rozhovoru svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi sdělit, jaké jsou jeho přesné podmínky pro uzavření mírové dohody s Ukrajinou. Výčet požadavků je dlouhý, některé z nich, jako například denacifikace, Ukrajince uráží, jiné –⁠ především přenechání Krymu Rusku – jsou pro ně vyloženě nepřijatelné.

Čtvrteční rozhovor státníků měl prý iniciovat sám Putin. Po skončení jejich telefonátu hovořil reportér BBC John Simpson s Erdoganovým hlavním poradcem a mluvčím Ibrahimem Kalinem, jenž patří do úzkého kruhu úředníků, kteří jednání prezidentů vyslechli.

Kalin reportérovi prozradil, že Putin Erdoganovi sdělil přesné požadavky, kterými podmiňuje mírovou dohodu. Dělí se do dvou kategorií. První čtyři podle Kalina nebudou pro Ukrajinu těžké splnit, ačkoliv ukrajinští představitelé na to budou mít možná jiný názor.

Související obsah

​První kategorie požadavků

Jedná se zaprvé o to, že Ukrajina musí souhlasit s neutralitou. S tím souvisí i to, že nesmí usilovat o vstup do NATO. Dále by se měla Ukrajina odzbrojit, čímž by se podle Putina zajistilo, že nebude pro Rusko hrozbou. Musí také slíbit ochranu ruského jazyka na svém území.

Dalším požadavkem je tzv. denacifikace. "To je pro pana Zelenského, který je žid a jehož příbuzní zahynuli při holocaustu, hluboce urážlivé. Turecká strana ale věří, že to pan Zelenskyj přijme. Možná bude stačit, když Ukrajina slíbí, že odsoudí a potlačí všechny formy neonacismu," uvedl Simpson.

Související obsah

​Druhá kategorie požadavků

Druhá kategorie Putinových požadavků může podle Kalina narazit na odpor. Ohledně těchto podmínek byl méně konkrétní, řek pouze, že se týkají statusu Donbasu a Krymu. Předpokládá se, že Putin bude po Ukrajině požadovat, aby se vzdala území na východě Ukrajiny, jejichž nezávislost Rusko uznalo před začátkem invaze, a uznala Krym jako ruský.

To, že jsou tyto podmínky sporné, se Kalin domnívá oprávněně. Ukrajinská ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Iryna Vereščuková v rozhovoru pro britský zpravodajský kanál GB News řekla, že ke splnění Putinova požadavku ohledně Krymu nikdy nedojde.

"Ukrajinský lid to nedovolí. Stálo nás to příliš mnoho obětí a bylo prolito mnoho krve ve jménu celistvosti našeho území," konstatovala. K podmínce neutrálního statusu Vereščuková poznamenala, že ten už má Ukrajina desítky let, ale nepomohlo jí to k ochraně před ruskou agresí.

Související obsah

​"Proto nyní požadujeme novou dohodu, která by zajistila naši bezpečnost do budoucna. Pokud se tomu bude říkat neutrální status, budiž, ale ať naši zemi před takovými hrozbami naplno ochrání," řekla.

Poradce ukrajinského prezidenta Michajlo Podoljak v pátek na twitteru napsal, že stav vyjednávání je aktuálně takový, že Rusko pouze předkládá svá stanoviska a požadavky. "Všechna prohlášení mají mimo jiné za cíl vyvolat napětí v médiích. Naše pozice se nemění. Chceme příměří, stažení vojsk a silné bezpečnostní záruky s konkrétními formulacemi," uvedl.

Ve čtvrtek Vladimir Putin vystoupil se svým projevem. Poslechněte si ho:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz