Zahraničí

Ruské elity chystají Putinovu vraždu, tvrdí rozvědka. Vybraly už prý i jeho nástupce

Ruské elity chystají Putinovu vraždu, tvrdí rozvědka. Vybraly už prý i jeho nástupce
Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Mezi vlivnými ruskými politiky a podnikateli se podle ukrajinské rozvědky formuje skupina lidí, kteří chtějí odstranit Vladimira Putina a dosadit místo něj někoho jiného. Ve hře jsou prý tři varianty, jak plánují Putina zavraždit. Dokonce už mají vybraného i jeho nástupce.

Otrava, náhlé onemocnění nebo nehoda. To jsou podle ukrajinské rozvědky tři varianty, které část ruské elity zvažuje k likvidaci prezidenta Vladimira Putina. Skupina vlivných lidí stojící proti ruské hlavě státu se prý zformovala mezi politiky a podnikateli.

"Jejich cílem je co nejdříve odstranit Putina od moci a obnovit ekonomické vazby se Západem, které byly zničeny válkou na Ukrajině," informovala rozvědka. Část elity jako nástupce zvažuje Alexandra Bortnikova, šéfa ruské tajné služby FSB. Ten je přitom považován za jednoho z nejbližších přátel Vladimira Putina.

Podle ukrajinské rozvědky má být ale i on součástí skupiny, která má v plánu se ruského prezidenta zbavit. Bortnikov a jeho syn jsou jedni z těch, kteří se ocitli na seznamu sankcí od Západu.

Podle ukrajinské rozvědky na tom může mít FSB zájem mimo jiné i kvůli snaze oslabit vliv Ramzana Kadyrova, který je čečenským vůdcem. "Může jít také o pokus předem navázat spolupráci s ukrajinskými úřady a obejít tak současné vedení Ruské federace," uvedla zpravodajská služba. Podle ní totiž informaci dostala přímo od ruské strany.

Související obsah

​Informaci není možné nezávisle ověřit. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli podle agentury TASS prohlásil, že Západ vede proti Rusku informační válku. "Často dochází k záměně pojmů, když se Západu něco nelíbí. Je to válka. Je to válka, která zahrnuje metody informačního terorismu, o tom není pochyb," řekl.

Co naopak v Rusku stále není nazýváno válkou, je konflikt na Ukrajině. Státní agentury i televize i nadále používají termín "speciální vojenská operace".

Putin tvrdí, že Ukrajina porušuje humanitární práva:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz