Počasí

Nejteplejší den týdne je tady. Bude až 20 °C, v příštím týdnu se vrátí sněžení

Zažíváme teplotně výrazně nadprůměrné odpolední teploty. Nejteplejším dnem tohoto týdne bude středa – odpolední maxima budou kulminovat až na 20 °C. Padne tak první letošní dvacítka – vloni to bylo přesně o měsíc dříve, 23. února, v roce 2020 9. března. Padat budou i teplotní rekordy. Výrazné ochlazení a od vyšších poloh návrat sněžení nás ale čeká v závěru března.

Už úterní nejvyšší odpolední teploty byly vysoko – kulminovaly od 12 °C na Karlovarsku po 19 °C na Plzeňsku. V Jičíně dokonce teplota vystoupala na 21,1 °C. Také ve středu bude počasí u nás pod vlivem mohutné tlakové výše, která zaručí slunečné počasí a až dvanáctihodinovou délku slunečního svitu. Teploty budou kulminovat vysoko mezi 15 až 20 °C. Teplotní rekord z pražského Klementina je pro dnešní den z roku 2019 – tehdy tam naměřili 19,8 °C, nejen ten je v ohrožení.

V Česku tak budou teploty o poznání vyšší než např. v Athénách v Řecku – tam bude v maximech 10 °C nebo ve španělském Madridu s 12 °C. A slunečné počasí s odpoledními teplotami nejčastěji mezi 13 až 19 °C nás bude provázet do konce týdne.

Středeční dvacítky lámaly teplotní rekordy. Teploty odpovídaly začátku května. Do 16 hodin bylo přes 20 °C např. v Českých Budějovicích bylo 20,9 °C (dosavadní teplotní rekord odolal a je z roku 1974 21,5 °C), v Ostravě-Mošnov 20,5 °C (dosavadní rekord z roku 1959 na 20 °C), v Prostějově 20 °C (dosavadní teplotní rekord z roku 2019 18,9 °C), v Pardubicích 20,6 °C (2019 na 19,9 °C), Praha-Karlov 20,4 °C (dosavadní rekord 2019 21,6 °C), Čáslav 20,5 °C (dosavadní rekord 19,6 2019).  

V příštím týdnu nás ale čeká výrazné ochlazení a od vyšších poloh návrat sněžení. Od severu sem pronikne studený vzduch a sněhové vločky se budou vyskytovat už od nadmořské výšky 600 m nad mořem. Odpolední teploty se budou zastavovat nejčastěji mezi 5 až 10 °C.

Související obsah

​Březen bohatý na mrazivá rána

I přes to, že odpolední teploty jsou výrazně nadprůměrné, ranní teploty stále klesají místy pod bod mrazu. Například na stanici Praha-Ruzyně už letošní březen vyrovnal počet mrazivých rán s lednem – to jich bylo také dvacet. Letošní březnové počasí je bohaté i na délku slunečního svitu. Naopak výrazně chudé na srážky. Prohlubuje se tak půdní sucho a zvyšuje se nebezpečí lesních požárů.

Na středu připadá Světový meteorologický den

Ve středu 23. března slavíme Světový meteorologický den. Světová meteorologická organizace, která sídlí v Ženevě, každoročně vydává téma. Tím letošním je: Včasná varování a včasné akce. Zdůrazňuje význam hydrometeorologických a klimatických informací a předpovědí pro snižování rizika katastrof.

Jaro je za dveřmi, teploty mají překročit 20 stupňů Celsia: 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz