Domácí

Češi chtějí zůstat u letního času. Experti jsou proti. ANKETA

Češi chtějí zůstat u letního času. Experti jsou proti. ANKETA
Ilustrační foto Zdroj: Thinkstockphotos

Dohodnout se na definitivní změně času bude pravděpodobně těžší, než se zdá. Zatímco čeští odborníci jsou zajedno v tom, že pro člověka je lepší zůstat nastálo u zimního času, v jiných zemích Evropské unie se názory liší. Lidé v Česku chtějí povětšinou zachovat čas letní.

Podle odborníků z Akademie věd ČR je střídání času pro člověka nepřirozené a přináší více škody než užitku. Experti se dále shodují na tom, že ponechat bychom si měli standardní čas, který nazýváme zimním. Pokud by naopak zůstal čas letní, znamenalo by to podle profesorky Aleny Sumové, která vede oddělení biologických rytmů, méně ranního světla na poměrně dlouhou část roku.

Změna času nám neprospívá ani podle psychologů. Psycholog Karel Humhal redakci TN.cz řekl, že změnu času nesou hůře zejména starší lidé.

"Změna času má vliv zejména na lidi, kteří nejsou z nějakého důvodu v dobré fyzické kondici. Například lidé starší nebo lidé nemocní. Hlavně pokud trpí nějakou chronickou chorobou jako třeba cukrovkáři, kteří si musí pravidelně píchat inzulín," upřesnil Humhal.

Související obsah

Akademie věd se na svých facebookových stránkách ptala veřejnosti, jaký čas se jí zdá lepší. Názory se různily. Mnozí vnímají zimní čas jako něco, co je pro Evropu přirozenější.

"Střídání času mi nevadí, ale pokud by se rozhodlo o jeho zrušení, preferuji zimní čas, který platil v našem pásmu dlouhá léta a je pro naši zeměpisnou polohu přirozený," píše jeden z uživatelů.

Jiní s tímto názorem nesouhlasí a upřednostňují letní čas. Argumentují především tím, že při zachování zimního času bude v teplých měsících večer brzy tma. Další skupina lidí by neměla nic. "Já chci nechat střídání, ideálně to reaguje na měnící se světelné podmínky v průběhu roku," myslí si jiný dotazovaný.

Související obsah

Statisticky však převládá názor, že střídání času by se mělo zrušit. Celkem 44 % Čechů si přeje zachování letního času. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK.

Změnu času chce již několik let zrušit řada politiků. Před začátkem pandemie koronaviru usilovala iniciativa v čele s tehdejším europoslancem za KDU-ČSL Pavlem Svobodou o to, aby platil po celý rok čas zimní. Většina Evropy se sice shoduje na tom že by se měl čas přestat měnit, jednotlivé země se však nedokážou shodnout, zda by měl být ponechán letní čas, nebo zimní.

Zrušení změny času se proto odložilo. Zdá se tedy, že se čas bude měnit pravděpodobně až do roku 2026.

Pro zrušení střídání času je například europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). "Lidé v EU si přejí jeho zrušení. Odhlasoval to i Evropský parlament. Bohužel však nepanuje shoda napříč státy na tom, který čas by měl být ponechán. Převládá ale názor, že ten standardní, tedy zimní," řekl Zdechovský.

Související obsah

Na střídání času se dohodli zástupci států už v 18. století. Základním argumentem byla úspora energie v momentě, kdy budou lidé pracovat více za světla. Tento argument je však podle Zdechovského v současné době scestný.

"Víme, proč bylo střídání zavedeno, dnes ale už postrádá smysl. Řada studií dokládá, že úspory energie jsou minimální. Ekonomové z České spořitelny spočítali, že se úspora rovná pouhé jedné minutě práce průměrného Čecha. Takže z ekonomického hlediska to nedává smysl. Věřím, že i přes aktuální průtahy ze strany některých členských států k tomuto kroku do konce roku 2030 dojde," je přesvědčen Zdechovský.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz