Koronavirus

Prodělali jste koronavirus? Hrozí vám další závažné onemocnění, varují lékaři

Prodělali jste koronavirus? Hrozí vám další závažné onemocnění, varují lékaři
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Lidé, kteří prodělali covid-19, by se měli mít na pozoru. Odborníci totiž zjistili, že u těchto pacientů existuje daleko vyšší riziko onemocnění cukrovkou druhého typu.

Řadu lidí trápí i rok po prodělání koronaviru mnoho zdravotních potíží. Experti nyní navíc zjistili, že u těchto pacientů existuje o 40 % větší riziko onemocnění cukrovkou druhého typu. Vyplývá to ze studie zveřejněné v odborném časopisu Lancet.

"Mnoho lidí tak bude mít dlouhodobé zdravotní následky, se kterými se bude muset vypořádávat po celý život. A to je nepříjemné," uvedl doktor Ziyad Al-Aly. Výzkum, na kterém pracovala americká společnost VA Saint Louis Health Care System, zahrnoval 181 lidí vyššího věku.

Související obsah

Cukrovka se naplno projevila i u Jennifer Hobbsové. Už před tím, než se nakazila koronavirem, měla zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Její zdravotní stav byl však pod kontrolou a neužívala žádné léky. To se ale po covidu-19 změnilo. "Každé ráno si měřím hladinu cukru v krvi, a dokonce užívám i dva typy různých léků," řekla portálu CNN Hobbsová.

V Česku zatím lékaři zvýšený výskyt diabetu po prodělání koronaviru neevidují. Cukrovku navíc může vyvolat jakákoliv nemoc s těžkým průběhem, covid-19 tak není výjimkou.

"Nemapujeme případy, jestli pacienti, kteří prodělali covid-19, onemocněli cukrovkou. Nárůst případů nepozorujeme, vzorek pacientů je ale relativně malý," uvedla pro TN.cz diabetoložka z Endokrinologického ústavu v Praze Klaudia Hálová-Karoliová.

Postcovidový syndrom se často projevuje i onemocněním srdce. "Zaznamenali jsme mírně vyšší výskyt poruch srdečního rytmu a data ze světa ukazují, že rok po prodělání covidu-19 stoupá výskyt všech kardiovaskulárních nemocí," řekl předseda České kardiologické společnosti Aleš Linhart.

Související obsah

Podle přednosty plicní kliniky Fakultní nemocnice Brno Milana Sovy je přítomnost a závažnost postcovidového syndromu individuální. "Obecně platí, že čím je průběh onemocnění horší, tím je vyšší riziko například plicního postižení, které je trvalé," vysvětlil.

Pacienti mohou mít ale i dočasný syndrom, který do půl roku odezní. "Většinou je to bolest hlavy a únava. Tyto symptomy po čase odejdou, jejich zmizení je ale individuální," dodal.

Sova zároveň připomněl, že únava nebo bolest hlavy se může projevit i po jiných onemocněních. "Je nutné si uvědomit, že tyto symptomy mají i lidé po prodělání běžných onemocnění," uzavřel.

Jak se zbavit postcovidového syndromu? Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bývalý král Juan Carlos se po letech v exilu vrací do Španělska

Někdejší španělský král Juan Carlos ve čtvrtek přiletí do vlasti po téměř dvou letech exilu ve Spojených arabských emirátech. Tam se 84letý šlechtic uchýlil poté, co ho vyšetřovali kvůli korupci. Úřad španělského generálního prokurátora v březnu jeho případ zastavil. Bývalý panovník hodlá navštívit rodinu včetně svého syna krále Filipa VI. a po víkendu se vrátí do emirátů.

Krátká zpráva

Biden kvůli krizi s kojeneckou výživou použil zákon z války

Americký prezident Joe Biden kvůli nedostatku kojenecké výživy uplatnil zákon o obranné výrobě vzniklý za korejské války v roce 1950. Umožňuje nařídit firmám výrobu nezbytnou pro bezpečnost USA. Zároveň povolil armádě najímat civilní letadla pro dopravu kojenecké výživy ze zahraničí. Kritický nedostatek dětské výživy způsobilo únorové uzavření největší továrny v zemi kvůli dvěma podezřelým úmrtím kojenců na bakteriální infekci.

Píše se na Deník.cz