Krimi

Co se dělo ve škole při útoku mačetou? Studenti dávali videa na instagram

Při brutálním útoku mačetou na učilišti v pražské Ohradní ulici byly ve škole stovky studentů. Na sociálních sítích se tak objevila videa z místa, která zachycují situaci bezprostředně po vraždě. Ačkoliv jen kousek od nich byl zabit člověk, žáci na videích místo strachu a paniky událost zlehčují a dělají si z ní legraci.

Českem ve čtvrtek otřásla zpráva o útoku, který se odehrál na odborném učilišti v pražské Michli. Tamní učitel byl zabit mačetou, podezřelým je student, kterého policisté krátce po činu zadrželi. V pátek ráno policie uvedla, že stále probíhá výslech.

Reportérovi TV Nova se podařilo získat několik záběrů z místa, které natáčeli samotní studenti učiliště. Přestože by leckdo očekával, že tam bude panovat strach a panika, nic takového z videí patrné není. Atmosféra jen kousek od brutální vraždy byla úplně jiná.

Související obsah

Žáci situaci spíše zlehčovali a žertovali. Jeden ze záběrů například zachycuje skupinu studentů zavřených v prázdné třídě, kam je po útoku nasměroval personál školy. V tu dobu už chlapci věděli, co se stalo, a netušili, zda útočník s mačetou není stále někde v budově.

"Pro vysvětlení, právě sem naběhl týpek s mačetou do školy a rozsekl učiteli hlavu," řekl mladík, který video natáčel. Jeho spolužák ho přerušuje slovy: "Oh sh*t, já mám strach." A zatímco z pootevřeného okna natáčí, co se děje venku, za ním se ozývá: "Ať přijde, vole, uvidí, co znamená… Jen ať přijde!"

Související obsah

​"Takže tu máme jednu mrtvolu ve škole," říká jeden ze studentů zavřených ve třídě a druhý ho doplňuje slovy: "A já jsem ten, co přežije." Vzápětí se mladíci začínají smát.

Faktorů takového chování je více, říká psycholog

Psycholog Tomáš Morávek redakci TN.cz vysvětlil možné faktory toho, proč studenti na videích reagovali, jako by se nic vážného nestalo. "Napadá mě hned několik věcí. Jednak obrana v zátěžové situaci, kdy díky humoru máme pocit, že nás to méně ohrožuje," uvedl. Chování mladíků podle něj lze také vnímat jako přiměřené jejich věku. Lidé v pubertě totiž mají tendenci věci zlehčovat, prožívají je trochu jinak.

Další věcí je, že v tu chvíli už možná necítili ohrožení, byli mimo nebezpečí. "V neposlední řadě se také jako vysvětlení nabízí psychologie stádního chování, kdy ve skupině se člověk chová jinak, než když je sám," prozradil Morávek. Svou roli mohl sehrát i fakt, že se chlapci natáčeli s úmyslem zveřejnit to na sociálních sítích. Psycholog to připodobnil situaci, kdy si lidé natáčejí autonehodu nebo si například dělají selfie v Osvětimi.

Související obsah

​K čemu naopak přistupuje s rezervou, je vliv filmů nebo počítačových her. "Je pravda, že dnešní mladí lidé jsou více tolerantní vůči násilí, na druhou stranu s tím ale nemají reálnou zkušenost. Nežijeme někde, kde by tomu byli vystavováni natolik, aby ta tolerance byla takto vysoká," domnívá se Morávek.

Zhruba 150 žáků, kteří byli z bezpečnostních důvodů zavření ve třídách, policie později z budovy evakuovala. V pátek škola zůstává zavřená.

Podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) mohl být motivem útoku studijní neúspěch 19letého mladíka, který se rozhodl situaci vyřešit otřesným způsobem. To potvrdila i policie. "Předpokládaným motivem byl spor mezi ním a pedagogem. V době zadržení nebyl pod vlivem drog ani alkoholu," uvedli policisté.

Ministr Petr Gazdík (STAN) přišel po útoku přímo na místo, kde poskytl novinářům vyjádření:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz