Koronavirus

Covid jako nemoc z povolání. Pro uznání musíte splnit několik podmínek

Onemocnění covid-19 bylo v minulém roce do Národního registru nemocí z povolání nahlášeno celkem 5369krát, z toho 32krát šlo o recidivu. Na konci března to oznámil Státní zdravotní ústav. V 99 procentech případů šlo o pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách, požádat o posouzení ale může každý zaměstnanec. Je však potřeba splnit několik podmínek.

Uznání nemoci z povolání podléhá splnění podmínek uvedených v Seznamu nemocí z povolání. Jedná se o takzvanou klinickou podmínku, kdy musí být splněna diagnostická kritéria a o takzvanou hygienickou podmínku. V druhém případě se jedná o práci, ve které je dle Seznamu nemocí z povolání prokázáno riziko nákazy.

Podmínky pro splnění vzniku nemoci z povolání u onemocnění covid-19 se dle ministerstva zdravotnictví dají předpokládat především u zdravotnických pracovníků. Resort jmenuje ty, kteří poskytují zdravotní péči ambulantní, jednodenní, lůžkovou, hospicovou či ve vlastním sociálním prostředí pacienta.

Související obsah

​Dále se předpokládá, že podmínky pro uznání covidu jako nemoci z povolání by splnili pracovníci zařízení sociálních služeb, kteří klientům asistují při osobní hygieně, běžných úkonech péče o vlastní osobu či přímo v jejich domácnosti. Rovněž pedagogičtí pracovníci by podmínky mohli naplnit, zejména ti, kteří pracují se zdravotně znevýhodněnými skupinami, u nichž je obtížnější dodržovat hygienická pravidla. Hasiči, policisté, strážníci a příslušníci armády by rovněž tyto podmínky mohli splnit.

U dalších profesí, jako je administrativa, výkon maloobchodního prodeje či práce ve výrobních závodech, se nepředpokládá, že by mohla vzniknout vyšší pravděpodobnost šíření nákazy covidu-19, pokud pracovníci dodržují platná protiepidemická opatření. O posouzení však může požádat každý zaměstnanec.

Prokazování a žádost

Jak uvádí ministerstvo zdravotnictví, žadatel nemusí mít těžký průběh covidu-19 ani dlouhodobé následky po jeho prodělání. Pro prokázání je nutné, aby praktický lékař, zaměstnavatel nebo žadatel sám zaslal žádost o vyšetření na středisko, které je oprávněné k posuzování nemocí z povolání. Jejich seznam najdete pod tímto odkazem. K žádosti je vhodné připojit kopie zdravotních zpráv, které souvisejí s covidem-19 a výsledky laboratorních testů na koronavirus.

Související obsah

​Odborníci z těchto zařízení provedou vyšetření a poté se obrátí na hygieniky, aby ověřili, jestli onemocnění mohlo vzniknout v souvislosti s výkonem povolání. K některým povoláním se přistupuje specificky. U hasičů a policistů je ověřování podmínek práce pro účely posuzování nemoci z povolání prováděno v rámci ministerstva vnitra.

U příslušníků armády a zaměstnanců organizací, jež zřizuje ministerstvo obrany, podmínky ověřuje orgán ochrany veřejného zdraví ministerstva obrany a nemoci z povolání uznává Ústřední vojenská nemocnice v Praze. 

Odškodnění

Výše odškodnění závisí na několika faktorech. Posuzuje se například povaha, rozsah a tíže poškození zdraví, průběh a náročnost léčby, výše výdělku a další věci. Zaměstnanec, kterému byla uznána nemoc z povolání, může podle zákoníku práce uplatňovat několik nároků.

Jedná se o ztrátu výdělku, bolest a ztížení společenského uplatnění, účelně vynaložené náklady spojené s léčením a věcná škoda. Pokud by zaměstnanec zemřel následkem nemoci z povolání, zaměstnavatel poskytuje náhradu nákladů na výživu pozůstalých, náhradu věcné škody a jednorázové odškodnění.

Související obsah

​Výše odškodnění za nemoc z povolání se hodnotí dle bodového systému, který je stanoven tímto nařízením vlády. Určuje ji tedy konkrétní počet bodů uvedený v lékařském posudku. Jeden bod odpovídá hodnotě 250 korun. Kolik bodů náleží zaměstnanci za nemoc z povolání, určuje lékař ze speciálního zdravotnického zařízení. Podrobné informace o onemocnění covid-19 jako o nemoci z povolání najdete i v této brožuře, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz