Domácí

Vyplatí se ještě hypotéky? Odborníci řekli, kdy jít raději do nájmu

Vyplatí se ještě hypotéky? Odborníci řekli, kdy jít raději do nájmu
Ilustrační snímek Zdroj: Getty Images

Kvůli zpřísňování podmínek pro získání hypotéky dosáhne na vlastní bydlení méně lidí. Další ale řeší, jestli si ji v této době vůbec brát. Vyplatí se to ve chvíli, kdy jsou nemovitosti takto drahé, a navíc jsou hypotéky spojené s vysokými úroky?

Období levných hypoték skončilo, teď jsou vysoké úroky a drahé nemovitosti. Volba hypotéky nemusí být vůbec špatná, je ale potřeba mít vše propočítáno a disponovat vyšší našetřenou částkou.

V jakých případech je výhodnější si pořídit hypotéku a v jakých nájem, vysvětlil investor a podnikatel Radovan Vávra. "Nemůžete dělat jenom to, že porovnáte pouze platbu nájmu a splátku hypotéky, toto porovnání je neúplné. Musíme porovnávat takzvané nevratné měsíční náklady u obou variant. V případě nájmu je to jeho měsíční platba, ale v případě vlastnictví to takto zdaleka není jen splátka hypotéky, ale i odvádění daně z nemovitosti nebo náklady na údržbu," uvedl pro TN.cz Vávra.

"Pro jednoduchý výpočet platí pětiprocentní pravidlo. V praxi to znamená, že pokud uvažuji o koupi nebo pronájmu bytu v hodnotě 2,5 milionu, tak tu celkovou částku musím vynásobit pěti procenty. Výsledek 125 tisíc poté vydělím 12 a dostanu částku 10 400. Tato suma je ekonomická cena nájmu tohoto bytu. Pokud vám majitel toho bytu nabídne, že si ho můžete dlouhodobě pronajmout za menší částku, než je těch 10 400, tak vůbec nedává žádný ekonomický smysl ho kupovat. Toto pravidlo platí vždy a všude," vysvětlil investor.

Související obsah

"Pro poskytnutí hypotéky platí tři kritéria. První je parametr LTV, který říká, kolik procent na tu nemovitost je ochotna půjčit banka. Druhým parametrem je DTI, ten ukazuje kolik žadatel vydělává za rok, výsledná suma se pak vynásobí číslem 8,5, a to je právě ta maximální výše úvěru, kterou vám banka může poskytnout. Poslední je ukazatel DSTI, který vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Poměr mezi měsíční splátkou a čistým měsíčním příjmem musí být maximálně 45 procent," vysvětlil pro TN.cz ekonom Štěpán Křeček.

Hypotéky se v posledních letech staly hůře dostupné. Důvodem je, že pokud si ji někdo vezme, musí nově od 1. dubna letošního roku zaplatit hned na začátku 20 procent hodnoty nemovitosti, kromě toho brání příznivému vývoji i stále rostoucí inflace. Právě tento faktor odrazuje nejvíce zájemců o hypotéky. V úvahu tak pro mnohé přichází "pouze" podnájem a nájem.

Související obsah

"Je to o nabídce a poptávce. Bohužel v poslední době přibylo mnoho lidí ze střední třídy, kteří v současné době na hypotéky nedosáhnou. Může za to vysoká úroková sazba a především výše splátky. Zvýšený počet zájemců o podnájem a nájem tak mohou zvýšit částku měsíčního nájemného o 20 až 30 procent. Zvýšení částky ale bude záviset na mnoha aspektech, jako je například velikost obytné plochy a podobně," uvedl pro TN.cz realitní expert František Kudrna.

Míra zájmu o vlastní bydlení a uvázání se k hypotéce také závisí na jistotě výše důchodů, které stát vyplácí. "Ve státech, kde jsou dlouhodobě a stabilně vysoké důchody, není přílišný zájem o vlastní bydlení, protože dávky v pohodě stačí na zaplacení nájmů a dalších potřebných plateb. Tady v Česku mají lidé naopak o výši důchodů obavy, proto chtějí mít barák nebo byt ve svém vlastnictví," vysvětlil Kudrna.

Související obsah

"Například v Německu žije kolem 70 procent lidí v městských bytech, je to tam přirozené. U nás zase zhruba 50 procent žije ve svém, což je v Německu a nebo v Rakousku velice atypické," popsal pro TN.cz ekonom Jakub Jedlinský. V zahraničí je také možnost si vzít takzvanou mezigenerační hypotéku. Ta spočívá v tom, že je velice dlouhá a přenáší se z rodičů na jejich děti, výše měsíčních splátek je tak velmi malá. V Česku ale tuto variantu legislativa nepovoluje. Maximální délka hypotéky je u nás 30 let.

Pokud se tedy někdo rozhoduje mezi hypotékou a podnájmem a nájmem, je potřeba si vše důkladně promyslet. "Když si lidé chtějí pořídit nemovitost, měli by si velmi často aktualizovat to, na kolik opravdu dosáhnou. Protože často nemají propočítané náklady dopředu, rozhodnou se založit si rodinu a najednou zjistí, že všechny náklady nepokryjí," dodal.

Související obsah

Rozhodování o nájmu ovlivňuje i počet dostupných městských nebo obecních bytů k pronájmu. Ty jsou při dodržování smlouvy stabilní a jejich nájemník se tak prakticky nemusí bát, že o své bydlení přijde. To právě hrozí u nájmů a podnájmů nabízených od soukromých vlastníků a družstev.

"Podnájem je nejvýhodnější pro mladé lidi, kteří teprve začínají žít v párech. Je výhodný i ve výši měsíčního nájemného. Naopak pořízení vlastního bydlení je potřeba vnímat jako investici do budoucna. Obě varianty mají své pro i proti. V rozhodování tak hrají roli finanční možnosti a plánování," řekl Jedlinský.

Dalším řešením by mohlo být uskromnění a návrat do nedávných časů, kdy se bydlelo v mezigeneračních domech. "Může se stát i to, že se mladý pár rozhodne vrátit do domu, kde bydlí rodiče jednoho z nich. Pár si pak může přistavět k baráku patro a bydlet v podkroví. Rodina tak může něco ušetřit," uzavřel.

Podle odhadů ekonomů se výše úroků u hypoték zastaví až na šesti procentech. Růst cen nemovitostí v následujících měsících zpomalí, ale budou růst dál. Důvodem je především inflace, která přesáhla 11% hranici, a vysoké ceny stavebních materiálů.

Inflace se Čechů dotkne víc než dřív. Investor poradil, jak peníze ochránit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz