Naše Česko

Drahé jídlo žene Čechy k pěstování. Jde to i bez pozemku, radí šéf zahrádkářů

S nárůstem cen a válkou na Ukrajině se zvyšuje počet Čechů, kteří mají zájem o pěstování ovoce a zeleniny. Podle předsedy Českého zahrádkářského svazu Stanislava Kozlíka se ale stále jedná hlavně o hobby. Ve Snídani s Novou poradil, jak můžete pěstovat i bez zahrady.

"Lidé začínají přemýšlet o tom, jestli se jim to vyplatí, nebo nevyplatí," řekl o domácím pěstování ve středu předseda Českého zahrádkářského svazu Stanislav Kozlík. "Problém je se vůbec k zahrádce nebo nějakému pozemku dostat," poznamenal ale.

Pěstovat ale můžou i lidé, kteří nevlastní žádný pozemek. "Nějaký květináček má doma asi každý," myslí si Kozlík. "Dá se pěstovat od mini, mikro, nano pěstování až po velké plochy," dodal.

Související obsah

Pěstovat můžou podle Kozlíka lidé například ve větším truhlíku na balkóně. Důležitá je hlavně častá vláha. "Všechno ostatní se dá nahradit," vysvětlil.

Možné jsou taky komunitní zahrady. "Lidé ve městech se domluví, že by rádi něco pěstovali, takže obsadí nějaký brownfield, nějaké zákoutí, kde si udělají boxy či nádoby, kam si nasypou zeminu a vysadí si tam třeba rajče či papriku," popsal tento fenomén Kozlík. "Pokud je to chytne, hledají pak větší pozemek či zahradu," sdělil.

Související obsah

Pro drtivou většinu Čechů se ale podle Kozlíka stále jedná hlavně o hobby. "Pokud vás to nebaví, tak vás ekonomické důvody asi nepřesvědčí," prohlásil. 

Vzhledem k tomu, že začíná jaro, nastává sezona pro pěstování zeleniny, pomalu začínají rozkvétat i ovocné stromy, ačkoli je v posledních dnech trápí mrazíky. "Problém s nedostatkem vody stále existuje," doplnil navíc Kozlík. Jaká bude letos úroda, se ale podle něj zatím předpovědět nedá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz