Domácí

Česká firma tiskne betonové zábrany. Mají pomoci v bojích na Ukrajině

S obranou Ukrajiny se snaží pomoci i české firmy. Ve válečných oblastech už využily například ocelové ježky z Chomutova a teď by v bojích s Rusy měly pomoci i betonové zátarasy a bunkry ze Žďáru nad Sázavou. V tamní továrně už na 3D tiskárně vyrobili patnáct prototypů betonových bariér.

Ještě před pár měsíci tiskli ve Žďáru nad Sázavou z betonu pouze zahradní nábytek. Kvůli válce ale přešli na obranné systémy. "Vyvinuli jsme ve spolupráci s vojenským ústavem a naším týmem konstruktérů takové obranné lego, které by mohlo pomoci Ukrajině," popsal výkonný ředitel společnosti Ice Industrial Services Tomáš Vránek.

Jeden takový zátaras, který váží necelé dvě tuny, dokáže vyrobit 3D tiskárna za pouhých dvacet minut. Dutá místa se pak vyplní pískem, a když betonem projde střela, výplň ji zastaví. Ochranu zvyšuje i tvar bariér do písmene U.

Související obsah

"Testovali jsme to v balistické laboratoři v Brně, kde jsme zkoušeli různé ráže různých zbraní. Pán z výzkumného ústavu říkal, že je velmi opatrný člověk, ale že za tohle by se klidně schoval," vysvětlil Vránek.

Teď už zbývá jen vyřešit, jakým způsobem zátarasy na Ukrajinu dopravit. Jedná se totiž o vojenský materiál, který nelze přepravit humanitárními vlaky. "Převážet tuny betonu přes půlku Evropy není úplně efektivní cesta. Daleko efektivnější je dovézt tiskárnu přímo na místo. Dokážeme pak tisknout stovky tun zátaras na místě, kde jsou potřeba," dodal.

3D tisk by se mohl využít i na ochranu proti povodním nebo při stavbě nových budov v rozbombardovaných městech na Ukrajině.

luk,TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz