Zahraničí

Svědectví z Černobylu: Ukrajinci kradli Rusům palivo, aby odvrátili katastrofu

Svědectví z Černobylu: Ukrajinci kradli Rusům palivo, aby odvrátili katastrofu
Jaderná elektrárna Černobyl Zdroj: Profimedia

Jaderná elektrárna v Černobylu už je opět plně pod kontrolou Ukrajinců, chybělo ale málo a mohlo dojít ke katastrofě. Vyplývá to z rozhovoru s tamními zaměstnanci, kteří popsali, jak to vypadalo v areálu po obsazení ruskou armádou. Jeden z nich prozradil, že aby katastrofu odvrátili, museli dokonce Rusům krást palivo.

Když na Ukrajině vypukla válka, areál Černobylské jaderné elektrárny byl jedním z prvních, který Rusové se svými tanky obsadili. Nyní už je opět plně pod kontrolou Ukrajinců a reportérka Yogita Limayeová z BBC je jednou z prvních novinářů, kteří se tam po odchodu Rusů podívali.

Díky tomu měla možnost si promluvit s pracovníky elektrárny, z nichž mnozí byli na místě i v době, kdy místo okupovala ruská armáda. Zhruba 170 příslušníků Národní gardy, kteří zajišťovali bezpečnost elektrárny, Rusové odvedli do suterénu a drželi je tam v zajetí. Inženýři a další technický personál mohl dál pokračovat ve své práci.

Související obsah

​Udržení kontroly nad elektrárnou bylo zásadní. Na místě je totiž uložen radioaktivní odpad a musí být důkladně monitorován, aby nedošlo k jeho úniku. "Chtěli vědět, jak to bylo řízeno. Chtěli informace o všech postupech, dokumentech a operacích. Měl jsem strach, protože výslechy probíhaly neustále a někdy byly i násilné," svěřil se Oleksandr Lobada, který v elektrárně pracuje jako inspektor.

Bez proudu hrozila katastrofa

Rusové se podle něj pokoušeli dostat do klíčových místností, odkud se řídí provoz. Dveře od těch, které byly uzamčeny, jednoduše rozřezali. "Museli jsme s nimi neustále vyjednávat a usilovně se snažit, abychom je neurazili a oni umožnili našim pracovníkům zařízení spravovat," vzpomíná inženýr Valerij Semonov.

Když byl na tři dny přerušen přívod elektřiny, Valerij se pokoušel sehnat palivo, aby udržel generátor v chodu. Dokonce se prý musel uchýlit i k tomu, že nějaké palivo ukradl Rusům. "Kdybychom přišli o proud, mohlo by to mít katastrofální následky. Mohl se uvolnit radioaktivní materiál. Ten rozsah si dokážete asi představit," doplnil ho Oleksandr.

Související obsah

​"Neměl jsem strach o svůj život. Bál jsem se o to, co by se stalo, kdybych tam nebyl a elektrárnu nemonitoroval. Bál jsem se, že by to byla tragédie pro lidstvo," dodal.

Chování Rusů v okolí elektrárny nasvědčuje tomu, že mnozí z nich toho o jaderné katastrofě v Černobylu moc nevěděli. Potvrzuje to například jejich pobyt v tzv. Rudém lese, který je jednou z nejzamořenějších oblastí radiací na celém světě. Ukrajinská agentura pro jadernou energetiku Energoatom nedávno informovala o tom, že ruští vojáci byli silně ozářeni.

Vyplývá to i z rozhovoru agentury Reuters s jinými pracovníky elektrárny, kteří uvedli, že Rusové bez ochrany projížděli Rudým lesem a někteří z nich o havárii v 80. letech vůbec nevěděli.

Ruské jednotky začaly Černobyl opouštět na konci března. Více informací se dozvíte v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz