Zajímavosti

První ryze komerční let na vesmírnou stanici. Posádku čeká řada experimentů

Na Mezinárodní vesmírné stanici v sobotu přistál první plně soukromý let. Stojí za ním společnost Axiom Space s podporou NASA. Mise je naplánovaná na deset dní. Čtyřčlenná posádka se na ní bude věnovat různým vědeckým i komerčním experimentům.

Let, který se zapíše do historie kosmonautiky. Jde totiž o první čistě komerční misi, která se dostala na Mezinárodní vesmírnou stanici. Kosmická loď Crew Dragon tam přistála v sobotu před třetí hodinou odpoledne našeho času.

Velitelem mise je Michael López-Alegría, který je bývalým astronautem NASA. Zbývající tři členové, Larry Connor, Mark Pathy a Eytan Stibbe, za cestu platili. Každý v přepočtu 1,2 miliardy korun.

"Tohle otevírá novou éru létání do vesmíru. Bylo pro mě ctí pracovat a trénovat po boku těchto tří výjimečných mužů. Strávili jsme nespočet hodin v simulacích a oni prokázali neuvěřitelné nasazení, disciplínu a odhodlání," nechal se slyšet López-Alegría.

Související obsah

​Pro Axiom Space není mise jen první ryze soukromou výpravou na vesmírnou stanici, ale i prvním krokem k vlastní komerční vesmírné stanici na nízké oběžné dráze. "Plánují výstavbu v podstatě kosmického hotelu, nové kosmické základny. V první fázi bude mít ta základna tři modely, bude připojena k mezinárodní kosmické stanici a bude tam vozit svoje turisty," uvedl popularizátor kosmonautiky Milan Halousek.

Na Mezinárodní vesmírné stanici bude posádka během soukromé mise dělat několik unikátních experimentů. Jedním z nich je například zaznamenávání mozkové aktivity astronautů. Cílem je zjistit, jaký má pobyt ve vesmíru vliv na funkci mozku.

sei, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz