Zahraničí

Kreml se pustil do další evropské země: Je tam režim s neonacistickými sklony

Kreml se pustil do další evropské země: Je tam režim s neonacistickými sklony
Marija Zacharovová s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem | Zdroj: Profimedia

Ruští vládní představitelé obviňují další evropskou zemi z neonacistických sklonů. Tentokrát se mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová zaměřila na Lotyšsko a to kvůli rozhodnutí udělat z 9. května, tedy z dne, kdy si Rusové připomínají kapitulaci nacistického Německa, den vzpomínky na oběti ruské agrese.

Moskvu rozčílilo rozhodnutí lotyšského parlamentu udělat z 9. května den připomínky obětí ruské agrese. Na stejný den totiž připadá pro Rusy jeden z nejvýznamnějších státních svátků, připomínka kapitulace nacistického Německa. Na veřejných budovách budou vlát lotyšské vlajky s černou stužkou a na některých, například na rižském hradě či budově parlamentu, pak společně lotyšská a ukrajinská vlajka.

Do Lotyšů se za to pustila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Označila to za "pokus zesměšňovat rusky mluvící obyvatele Lotyšska, kteří oslavují vzpomínku na utrpení hrdinů bojujících proti fašismu," uvedl list Daily Mail.

A Zacharovová Lotyše nešetřila. "Toto rouhačské rozhodnutí lotyšských poslanců silně odsuzují všichni citliví lidé nejen v Rusku, ale na celém světě. Ale zároveň takovýto zákon není překvapivý, vzhledem k tomu, že vládnoucí režim v Lotyšsku je dlouhodobě známý svými neonacistickými preferencemi a pokusy zahladit zločiny spáchané podporovateli nacistického Německa," uvedla.

Související obsah

​A situaci vztáhla i na to, co se děje na Ukrajině. "Stejně tak se Riga každým možným způsobem snaží zakrýt zločiny kyjevského režimu proti civilistům na Ukrajině a na Donbase. Jsme přesvědčeni, že historie vše dá do pořádku," dodala. Argument, že na Ukrajině vládne neonacistický režim a zemi je potřeba "denacifikovat", použil Vladimir Putin pro ospravedlnění agrese.

Lotyšský zákon také 9. a 10. května zakazuje odpalování ohňostrojů a zakazuje 9. května pořádat v Lotyšsku veřejné oslavy.

Lotyši v květnu konec druhé světové války neslaví, neboť v Pobaltí je vnímán spíš optikou toho, že mezi válkami nezávislé země byly připojeny k Sovětskému svazu a nacistickou okupaci nahradila sovětská diktatura, během které byli lidé deportováni do gulagů a popravováni.

Neslavme 9. květen, vyzývají lotyšští Rusové

Aby konec druhé světové války neslavili, vyzvali v otevřeném dopise někteří příslušníci ruské menšiny v Lotyšsku. Dopis odsuzuje "zločineckou válku Ruska proti Ukrajině". Rusy, kteří obvykle 9. května chodí k památníku sovětských vojáků v Rize, vyzvali, aby to nedělali, že tím budou podporovat ruskou válku na Ukrajině.

Související obsah

​"Stydíme se, že rozkazy k vraždění, znásilňování a mučení jsou vydávány v našem rodném jazyce. Ruská válka na Ukrajině změnila pohled na to, co znamená být součástí ruské kultury," cituje autory dopisu list Baltic Times.

V Lotyšsku, které má necelé dva miliony obyvatel, žije přibližně půl milionu lidí hlásících se k ruské národnosti.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz