Válka na Ukrajině

Ruští oligarchové mají v Česku majetky za miliardy korun. Stát je některým zmrazil

Ruští oligarchové, kteří jsou na sankčních seznamech Evropské unie, mají v Česku majetky za miliardy korun. Stát je ale některým zmrazil. Národní centrála proti organizovanému zločinu už jednomu z nich, Michailu Gucerijevovi, údajně zabavila majetek za téměř tři čtvrtě miliardy korun.

Michail Gucerijev  šedesátý nejbohatší Rus a blízký přítel prezidentů Vladimira Putina a Alexandra Lukašenka. Vlastní majetek za víc než 55 miliard korun. Své bohatství rád dává na obdiv, například na svatbě jeho syna vystoupili světoví umělci jako Jennifer Lopez, Sting nebo Enrique Iglesias. Teď o část jmění přišel, když se snažil své peníze přes Česko ukrýt v daňovém ráji.

"Česko mělo sloužit jenom jako jakási transakční země, ty peníze šly z Ruska, byly v Česku jenom krátkou chvíli a měly odejít na konta na Britských Panenských ostrovech. Protimafiánská jednotka české policie ale zasáhla a ruskému oligarchovi Česká republika zmrazila téměř 750 milionů korun," řekl televizi Nova redaktor MF Dnes Karel Hrubeš.

Národní centrála proti organizovanému zločinu se k tomu vyjádřit nechtěla, kvůli jejímu zapojení do případu se ale zřejmě jedná i o praní špinavých peněz. Finanční analytický úřad ministerstva financí už také zajistil první případy firem, které se podobným způsobem snažily vyvést peníze z Česka. Úřad jim zmrazil peníze a podal trestní oznámení.

Související obsah

​"V tuto chvíli se jedná o jednotky lidí, kteří jsou na těch seznamech, a zároveň několik desítek firem, bavíme se o objemu nějakých stovek milionů korun," uvedla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.

Mezi další ruské oligarchy na sankčních seznamech, které by zmrazení majetků v Česku mohlo potkat, patří například i Oleg Děripaska, čtvrtinový majitel evropského stavebního gigantu Strabag, který má stavět například novou linku pražského metra D.

"Ty velké ryby využijí konta v Česku pro přesun kapitálu někam do zahraničí a primárně, že by v Česku pořizovaly majetek, není tak časté. Že by tady byl někdo z těch opravdu top, top oligarchů, se asi říci nedá," vysvětlil Hrubeš.

Výjimkou jsou například dostihové stáje čečenského vůdce Ramzana Kadyrova v Roudnici nad Labem nebo rezidenční a golfový areál v Nebřenicích u Prahy. Stavbu by měli financovat ruští ocelářští magnáti Alexandr Abramov a Alexandr Frolov.

TN.cz

K tématu Válka na Ukrajině

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz