Domácí

Za prezidenta by nejvíc lidí chtělo Babiše, do druhého kola by šel s Pavlem

V prezidentských volbách by v březnu zvítězil poslanec Andrej Babiš (ANO). Kandidaturu ještě oficiálně neoznámil, boj o Hrad mu ale může zkomplikovat obžaloba v kauze Čapí hnízdo. Ve druhém kole by se bývalý předseda vlády utkal s Petrem Pavlem, zjistil průzkum agentury Median.

Na prvním místě prezidentského volebního modelu se nadále drží expremiér Andrej Babiš, v březnu by získal 25 procent hlasů. V těsném závěsu je generál Petr Pavel s 20 procenty. O křeslo na Pražském hradě by se tak utkali ve druhém kole.

"Andrej Babiš sbírá podporu nejčastěji mezi voliči ANO 2011 (77 procent), Petr Pavel mezi voliči koalice Pirátů a STAN, a sice 37 procent," uvedl Median. Třetí místo průzkum přisoudil Pavlu Fischerovi se 7,5 procenta, po něm následují Danuše Nerudová, Josef Středula a Karel Janeček. Všichni by brali po pěti procentech.

Model volby prezidenta - březen 2022 Zdroj: Median

Příznivci Babiše jsou zejména lidé v důchodovém věku (43 procent) a absolventi středních škol bez maturity (42 procent). Mezi vysokoškolsky vzdělanými respondenty získal nejvyšší podporu Petr Pavel (24 procent).

Související obsah

K volbám by určitě přišlo 68 procent respondentů, dalších 12 procent se ještě nerozhodlo, zda by svůj hlas odevzdali. "K prezidentským volbám by nyní nešlo 11,5 procenta dotázaných. 8,5 procenta uvádí již nyní, že by k těmto volbám nešlo určitě," uzavřela agentura.

Volba prezidenta proběhne před 8. březnem 2023, kdy končí druhé funkční období Miloše Zemana. Konkrétní termín vyhlásí předseda Senátu Miloš Vystrčil (OSD) nejpozději 90 dnů předem.

Co říká Andrej Babiš o kandidatuře na prezidenta? Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz