Domácí

Dítě v Teplicích odpálilo porcelánovou kašnu, šlo přitom o unikát

Dítě v Teplicích odpálilo porcelánovou kašnu, šlo přitom o unikát
Unikátní porcelánovou fontánu v Teplicích poničil vandal. | Zdroj: Primátor Hynek Hanza / Facebook

Unikátní teplickou porcelánovou fontánu s cibulákovým vzorem ve čtvrtek zničil dělobuch. Podle primátora města ho měl odpálit ještě nezletilý chlapec.

Originální porcelánovou kašnu s cibulovým vzorem, známým jako cibulák, kterou městu před čtyřmi lety darovala porcelánka v Dubí, měl poničit nezletilý vandal. Fontánu u Krušnohorského divadla odpálil chlapec dělobuchem, upřesnil na sociálních sítích primátor města Hynek Hanza.

Když místní viděli, co dítě provedlo, přivolali strážce zákona. "Pachatel chycen městskou policií a předán Policii ČR. Díky, že jste věc nahlásili hned, jak se stala, a pachatel byl díky včasnému oznámení chycen," vzkázal Hanza.

Související obsah

​Výbuch poškodil nádrž a vytvořil v ní díru. Střepy se rozlétly všude kolem. Šlo přitom o unikát. Porcelánová kašna byla první venkovní kašnou z porcelánu v Česku. Na její výrobu bylo potřeba 160 kilogramů porcelánové hmoty. Je ručně malovaná cibulovým vzorem, který porcelánka používá na své výrobky téměř 160 let.

"Někdy si říkám, jestli dává ve výsledku nějaký smysl něco ve městě dělat, budovat, vylepšovat, opravovat," uvedl primátor a okamžitě se strhla lavina reakcí. Zatímco někteří lidé volají po úhradě škody chlapcem či jeho rodiči, další by použili klidně i fyzické tresty.

Objevují se ale i názory, že fontánu není třeba ani opravovat a mohla by rovnou úplně zmizet. "Popravdě doufám, že tam dáte něco, co nebude opět stříkat více ven a okolo než cirkulovat... A řekněme hezčího. Už to tu bylo opravdu hodněkrát od mnoha lidí a neslyšela jsem jediného člověka říci, že je to 'krásná fontána'," uvedla pod příspěvkem primátora jedna z tamních obyvatelek.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz