Koronavirus

Dorazí miliony vakcín, Češi ale nemají zájem. Stát řeší jejich využití

Do Česka mají letos dorazit miliony vakcín proti koronaviru. Jenže o očkování aktuálně není zájem. Podle smluv s výrobci z doby, kdy jich byl nedostatek, je Česko musí odebrat. Pokud Evropská léková agentura (EMA) neschválí očkování čtvrtou dávkou, vakcíny podle odborníků není reálné u nás využít.

Během pandemie koronaviru byly vakcíny téměř nedostatkovým zbožím, a tak se smlouvy uzavíraly na delší čas. Do Česka má letos dorazit přes 17 milionů dávek vakcín od různých výrobců.

Jenže podle odborníků není šance je spotřebovat. Aktuálně Češi o očkování nemají zájem. Třetí dávku má jen něco málo přes čtyři miliony lidí. "Ten virus tady je, on stále mutuje. Je stále více a více nakažlivý. Opravdu denně umírají zbytečně naši spoluobčané, kteří se nenechali naočkovat," prohlásil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Související obsah

I kdyby se všichni Češi dali naočkovat třetí dávkou, vakcín stále bude nadbytek. Platí se sice až po dodání, ale podle smluv je Česko odebrat musí. Část z nich se prý využije na proočkování ukrajinských uprchlíků.

"Našim cílem je ty vakcíny darovat směrem dál, protože v rámci s bojem proti koronaviru je důležité proočkovat nejen českou populaci, ale samozřejmě ta problematika se týká celého světa," řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

V některých státech se dokonce už očkuje čtvrtou dávkou. V Česku se uvažuje o podzimním přednostním očkování pro seniory a vážně nemocné a poté i pro všechny, kteří projeví zájem.

Související obsah

Stejné problémy s nadbytkem vakcín mají i další evropské státy. Snaží se dohodnout s výrobci na změnách smluv a také tlačí na Evropskou lékovou agenturu, aby schválila další, tedy čtvrtou posilující dávku. Odborníci se totiž bojí podzimní koronavirové vlny.

"To chladnější počasí je výhodnější pro jeho šíření a asi se musíme prozatím zbavit té představy, že se toho viru úplně zbavíme. Čeká se na novou vakcínu," řekl imunolog Václav Hořejší.

Ministerstvo zdravotnictví prý už připravuje další kampaň, která by k vakcinaci měla nalákat nenaočkované nebo ty, kterým chybí třetí dávka.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz