Domácí

Vláda opět usnadní život řidičům. Další služby budou online, odpadnou fronty

Vláda opět usnadní život řidičům. Další služby budou online, odpadnou fronty
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Vláda na středečním jednání schválila novelu zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích. Ta přinese několik změn, které ulehčí život motoristům. Návrh ještě musí schválit poslanci, změny by pak mohly platit už příští rok.

Pokud potřebujete registrovat auto, konečně bude možné podat žádost online! No sláva. Při přepisu vozidla na nového majitele nebo při zápisu nového či ojetého vozidla do registru odpadne řidičům alespoň jedna cesta na úřad a postávání v mnohdy dlouhých frontách.

"I touto novelou zákona chceme lidem zjednodušit komunikaci s úřady, žádost o registraci auta chceme umožnit on-line a lidé tak ušetří jednu cestu na úřad. Po žádosti o výměnu řidičského průkazu tak chceme občanům nabídnout další novinku. Trend digitalizace dopravních agend pokračuje," říká ministr dopravy Martin Kupka.

Některé doklady bude ale pořád potřeba podat na registr v papírové podobě při vyzvednutí osvědčení o registraci vozidla. Tak alespoň něco…

Související obsah

​Při žádosti o registraci vozidla nebo při změně provozovatele přijde i další usnadnění - nebude nutné předkládat papírový protokol o evidenční kontrole, úřad by si ho měl vyhledávat sám v informačním systému technických prohlídek.

Evidenční kontrolu na STK je třeba absolvovat při převodu ojetého auta, na tom se nic nemění. Ale prodlouží se doba, po kterou je výsledek evidenční kontroly využitelný ve vybraných řízeních, a to z 30 dnů na dva roky.

Související obsah

​Návrh zákona má do českého právního řádu též začlenit čtyři nařízení EU, která upravují zejména schvalování vozidel a jejich komponentů, například traktorů. Úprava mimo jiné obsahuje komplexní změnu ve schvalování technické způsobilosti jednotlivě vyrobených vozidel. To už nebude probíhat ve dvou navazujících fázích, ale pouze v jednom řízení. 

​Zvláště dopravci  uvítají možnost rezervace registrační značky na měsíc. Budou si totiž moci vyřizovat povolení potřebná ke své činnosti v předstihu, tedy ještě předtím, než bude vozidlo do registru silničních vozidel zapsáno, a vozidlo budou moci plně využívat ihned po jeho pořízení, respektive zápisu do registru silničních vozidel.
 
Návrh vlády projedná Poslanecká sněmovna, předpokládá se, že novela nabude účinnosti v průběhu roku 2023.

Související obsah

Ministerstvo doprvy tak pokračuje v digitalizaci některých služeb. Od loňského června lze přes Portál občana pomocí datové schránky také elektronicky požádat o nový řidičský průkaz, kterému končí platnost. Skrze Portál občana je zjistitelný i stav bodového konta a majitelé vozidel vlastnící datovou schránku jsou automaticky informování o končící platnosti pravidelné technické prohlídky.

Na konci roku pak ministerstvo zpřístupnilo veřejnosti online data z registru vozidel i údaje o technických prohlídkách. 

Na Portálu občana jsou  k dispozici i informace o vlastněných a provozovaných vozidlech. Ty mohou motoristům pomoci jako důkazní materiál například při sporech s pojišťovnou nebo v případech, kdy si chtějí ověřit, zda byl dokončen proces převodu vozidla na jiného majitele.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události