Zahraničí

Záhadné požáry v Rusku. Hořely podniky důležité pro vojenský průmysl

Rusko sužují záhadné požáry. Ve čtvrtek hořelo v jedné z největších chemiček v zemi, požár vypukl také ve výzkumném centru, kde se vyvíjely i rakety použité při ruské agresi na Ukrajině. V pátek zase hořelo v centru ruského kosmického průmyslu nedaleko Moskvy. Jeden požár si vyžádal sedm životů.

Sedm lidí zemřelo ve čtvrtek při požáru ve výzkumném ústavu ministerstva obrany ve městě Tver. Zranilo se dalších 25 lidí, uvedla agentura TASS s odkazem na záchranářské složky. Požár zuřil na ploše 2 500 metrů čtverečních a zachvátil několikapatrovou budovu. Lidé před plameny vyskakovali z oken.

Ústav se podílel i na vývoji balistických raket krátkého doletu Iskander, které Rusko využívá na Ukrajině. Dále se v ústavu pracovalo například na systémech protivzdušné obrany. Případem se zabývá vojenská prokuratura. Původní verze byla, že případ vyšetřuje jako nedbalost nebo technickou závadu na elektroinstalaci.

Ještě týž den přišla zpráva o dalším požáru, tentokrát v jedné z největších ruských chemiček ve městě Kinešma. Závod se specializuje na výrobu chemických rozpouštědel. Na internetu se objevily záběry hustého tmavého dýmu, který část závodu zahalil. Příčina požáru je zatím záhadou.

Související obsah

Další den hořelo také ve městě Koroljov, které je centrem ruského kosmického průmyslu. Mimochodem, pobočku tam má i ústav, v jehož budově ve Tveru hořelo ve čtvrtek. Místní úřady uvedly jen, že "střecha budovy hořela v průmyslové zóně v ulici Frunze".

Na sociálních sítích se objevily spekulace, že jde o objekt Vysoké školy leteckého inženýrství. Rusové ale oficiálně neuvedli, co v Koroljovu hořelo, či jestli už ví, proč požár vznikl.

Podle francouzského listu L´Indépendant hořelo v objektu společnosti RKK Energija, která je jednou z předních ruských firem v kosmickém průmyslu. RKK Energija je výrobcem lodí Sojuz a Progres, které k Mezinárodní vesmírné stanici vynášejí ruské členy posádky či náklad.

Podle zahraničních expertů je série požárů, která zasáhla ruský vojensko-průmyslový komplex, minimálně podezřelá, uvádí L´Indépendant.

Požár ve městě Koroljov:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz