Domácí

Tereza Hlůšková není sama. Drogy do zahraničí pašovali i další Češi

Tereza Hlůšková není sama. Drogy do zahraničí pašovali i další Češi
Tereza Hlůšková při příchodu k soudu v Pákistánu | Zdroj: Profimedia

Případ Terezy Hlůškové, v jejímž kufru našli pákistánští celníci devět kilogramů heroinu, je zřejmě u konce. Mladá žena by už měla být v Česku. Hlůšková však nebyla jediná Češka, kterou v zahraničí soudy poslaly za pašování drog za mříže.

Tereza Hlůšková se měla v noci na pondělí vrátit po čtyřech letech do Česka. V Pákistánu ji odsoudili za pašování heroinu, mladá žena ale trvá na tom, že do země odjela jako modelka a o drogách ve svém kufru neměla tušení.

Navzdory vysokým trestům, které za pašování drog do zahraničí hrozí, není případ Hlůškové ojedinělý. Soudy po celém světě už za tento čin poslaly do vězení řadu Čechů. V tuto chvíli si v zahraničních věznicích odpykává trest přes 70 z nich. 

Související obsah

V případě pašování drog bývají soudy nekompromisní, a to zejména v asijských zemích. Tady jsou příběhy několika Čechů, kteří kvůli pašování drog čelili justicím za hranicemi Česka. 

Vladimír Švec a Luděk Havránek

Důchodce Vladimír Švec z jižních Čech měl tu smůlu, že roku 2016 zřejmě sedl na lep podvodníkům. Ti mu slibovali milion dolarů v hotovosti za údajný převoz pozůstalosti po muži z Burkiny Faso. Podle svých slov netušil, že pod falešným dnem kufru je ukrytých šest kilogramů kokainu, který měl převézt.

Celníci drogu objevili na letišti v Hongkongu a Švec se v roce 2018 ocitl ve vězení. Z něj se až dosud nedostal. Jednání o případném převozu do Česka zkomplikovala pandemie koronaviru.

Dnes 75letý Vladimír Švec není jediný senior, kterého zřejmě využili dealeři k pašování drog. Je to možná i případ Luďka Havránka, kterého v Hongkongu odsoudili na 27 let vězení za pašování kokainu. Stalo se tak několik měsíců před odsouzením Vladimíra Švece. 

Ačkoliv byl už dohodnutý převoz do Česka, Havránek se ho už nedožil, zemřel v hongkongském vězení v září minulého roku.

Radek Hanykovics a Emil Novotný

Případy těchto mužů byly ostře sledované zejména v 90. letech. Emil Novotný se roku 1995 pokoušel propašovat do Kambodže pět kilogramů heroinu. Chytili ho však v Bangkoku a v jeho 19 letech poslali na 50 let za mříže.

Stejný trest dostal o rok později tehdy 27letý Radek Hanykovics. Toho chytili rovněž v Bangkoku s 2,5 kilogramu heroinu v kufru.

Oba muži strávili ve vězení v Thajsku několik let. V roce 2004 konečně opustili Thajsko a nastoupili do vězení v Česku. Od doby odsouzení postupně trest snižovaly thajské amnestie. V roce 2005 Radek Hanykovics výkon trestu na dva roky přerušil kvůli vážné nemoci, které o dva roky později podlehl. Emil Novotný se dostal na svobodu v roce 2008 díky amnestii Václava Klause.

Související obsah

Milan Lesniak a Bronislava Paclová

K pašerákům drog jsou přísné soudy také v Řecku. Jeden z nich poslal na doživotí do vězení Milana Lesniaka a Bronislavu Paclovou za to, že z Turecka společně pašovali celkem 32 kilogramů heroinu. Případ odhalili celníci v roce 2001, do vězení šla dvojice o rok později. Soud oběma trest nakonec zmírnil,  Lesniak dostal 20 let, Paclová o dva roky méně.

Lesniaka roku 2006 převezli do Česka, kde si měl nakonec odsedět 15 let. Po třech letech dostal milost od tehdejšího prezidenta Václava Klause. Paclová takové štěstí neměla a zůstala v řeckém vězení, ačkoliv trvala na své nevině.

Ve věznicích po celém světě je přes 650 Čechů. Někteří kvůli pašování drog:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz